Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Westinghouse coraz bliżej kontraktu na budowę polskiej siłowni jądrowej

Westinghouse coraz bliżej kontraktu na budowę polskiej siłowni jądrowej
Bartłomiej Leśniewski
20.09.2022, o godz. 8:44
czas czytania: około 3 minut
0

Firma Westinghouse podpisała w obecności ambasadora USA w Polsce memoranda o współpracy przy potencjalnej budowie reaktorów AP1000 z 22 polskimi przedsiębiorstwami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Umowy dotyczą nie tylko współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, ale też przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśliło Westinghouse.

Polska partnerem strategicznym

Jak podał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, podpisanie umów jest kolejnym kluczowym krokiem w strategicznym partnerstwie amerykańsko-polskim w zakresie energii jądrowej. – W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat projekt ten stworzy tysiące miejsc pracy w Polsce i pomoże zdobyć doświadczenie, które może być wykorzystane do realizacji podobnych projektów na całym świecie – mówił Brzezinski.

Ambasador zaznaczył, że finansowy wymiar całego projektu jest cały czas opracowywany przez stronę amerykańską, a EXIM Bank ciągle rozważa różne scenariusze wsparcia polskiego programu jądrowego. To projekt wartości wielu miliardów dolarów, składa się nie tylko z dostawy technologii, ale i całej budowy – podkreślał, dodając, że w razie wybrania amerykańskiej oferty, projekt stworzy tysiące miejsce pracy zarówno w USA, jak i w Polsce. – Polska jest gotowa stać się amerykańskim partnerem, ale i regionalnym liderem w najnowszych technologiach jądrowych – mówił Brzezinski.

Nowe technologie

Joel Ecker z Westinghouse podkreślał, że wyjątkowość oferowanej Polsce technologii na tle innych ofert przejawia się w pasywnych systemach bezpieczeństwa, opartych na naturalnych zjawiskach, jak konwencja czy grawitacja i bardzo wysokich wskaźnikach wykorzystania mocy.

“Polscy dostawcy znani są z dużego doświadczenia w zakresie energetyki konwencjonalnej i posiadają odpowiednie kompetencje, potencjał i know-how, aby sprostać wymaganiom i stać się ważną częścią łańcucha dostaw dla polskiego projektu atomowego. Wielu z nich ma również doświadczenie w pracy nad projektami jądrowymi w całej Europie, co chcemy jak najlepiej wykorzystać – dodał szef polskiego oddziału Westinghouse Mirosław Kowalik.

Firmy, z którymi Westinghouse podpisał memoranda działają głównie w branży energetycznej, budowlanej, konstrukcyjnej.

12 września ambasador Brzeziński przekazał polskiemu rządowi CER (Concept Execution Report). CER zawiera część techniczną FEED, przygotowaną przez Westinghouse i Bechtel, oraz założenia finansowania przy udziale rządu USA. Zgodnie z polsko-amerykańską umową o współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej, polski rząd ma teraz 30 dni na zaakceptowanie CER.

Polski program

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów EPR złożył francuski EDF. W kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na 6 reaktorów APR1400 złożył koreański KHNP.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

mamah

Komentarz #203950 dodany 2022-09-20 19:28:26

.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024