Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wiatrakowcy radzą i świętują w Serocku - X Konferencja PSEW

Wiatrakowcy radzą i świętują w Serocku - X Konferencja PSEW
uw
15.04.2015, o godz. 10:21
czas czytania: około 4 minut
0

Na X Konferencję PSEW i targi „Rynek energetyki wiatrowej w Polsce”, przyjechało we wtorek do Serocka ok. 700 osób. To największe branżowe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

To właśnie podczas tej konferencji omawia się najważniejsze kwestie rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Jednocześnie w pawilonie przy hotelu Narvil na powierzchni wystawienniczej  50 wystawców z całego świata prezentuje swoje najnowsze produkty, usługi i rozwiązania technologiczne z zakresu energetyki wiatrowej.

Nowe otwarcie

Aby spełnić nowe cele unijnej polityki energetycznej konieczne jest nowe otwarcie na rozwój energetyki wiatrowej. Bez tego niemożliwe będzie osiągnięcie obowiązkowych poziomów redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych na rok 2030, ani spełnienie celów strategicznych zawartych w założeniach Polityki Energetycznej Polski do roku 2050. PSEW uważa, że aby spełnić wymagania założone na najbliższe lata, konieczne jest zwiększenie – założonych w Krajowym Planie Działania na rzecz OZE – 6.500 MW dla energetyki wiatrowej do co najmniej 8.000 MW. Wg stanu na koniec 2014 roku w segmencie energetyki wiatrowej zainstalowane jest niewiele ponad 3.800 MW.

– Jestem pewien, że wiosna 2015 roku zostanie zapamiętana przez branżę energetyki wiatrowej w Polsce nie tylko jako pora, kiedy zakończyły się trwające ponad 3 lata prace nad Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), ale również jako czas nowego otwarcia z ważnym wydarzeniem jakim jest jubileuszowa X Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – mówił otwierając konferencję i witając gości Wojciech Cetnarski, prezes PSEW. – Ustawa o OZE z jednej strony istotnie zmienia reguły funkcjonowania na rynku energii odnawialnej, ale z drugiej kończy trwający zbyt długo okres niepewności i stwarza nową perspektywę rozwoju do roku 2035. Nowa rzeczywistość legislacyjna oraz polityka energetyczna Unii Europejskiej daje możliwość powiększenia przestrzeni inwestycyjnej dla energetyki wiatrowej w perspektywie roku 2030.

Co nas czeka?

W  pierwszym dniu konferencji (14 kwietnia) odbyły się trzy  debaty. Podczas pierwszej pt. „Rola i miejsce energetyki wiatrowej w Polityce Energetycznej Polski” Wojciech Cetnarski powiedział m.in: – Wdrożenie niedawno uchwalonej ustawy o OZE spowoduje znaczne spowolnienie w energetyce wiatrowej, które będzie widoczne już w 2016 roku, nawet jeżeli w statystyce pokażą się projekty z roku poprzedniego. Bezsprzecznie 2017 rok będzie najgorszym rokiem od wielu lat, zaś co się stanie w kolejnych latach nie wiadomo. Nawet osiągnięcie obligatoryjnych celów na rok 2020 stoi pod znakiem zapytania, szczególnie w przypadku nie osiągnięcia pełnego zrozumienia pomiędzy inwestorami, URE i Ministerstwem Gospodarki, co do wykładni i interpretacji pewnych zapisów uchwalonej e nowej ustawy OZE. Tylko duży wolumen w pierwszych aukcjach, da jasny sygnał inwestorom i wywoła odpowiednią reakcję, co zmniejszy ryzyko zastoju inwestycyjnego i nie osiągnięcia celów roku 2020.

Druga debata toczyła się pod  tytułem „Jak prowadzić serwis farm wiatrowych  – możliwe modele O&M”. Natomiast podczas trzeciej debaty omówiono zasady lokalizacji turbin wiatrowych i wyzwania jakie stoją przed inwestorami. Debata ta poprzedzona została briefingiem dotyczącym zorganizowania w maju symulacji aukcji OZE, którą  przeprowadzi  PSEW wspólnie z firmą doradczą PwC oraz kancelarią prawną Domański Zakrzewski Palinka, uwzględniając zapisy i zasady zawarte w ustawie o OZE. Dla wszystkich, którzy chcą inwestować w sektorze OZE w Polsce w najbliższych latach, przygotowanie oferty aukcyjnej będzie dużym wyzwaniem. – Symulowana aukcja będzie przeprowadzona w kształcie maksymalnie zbliżonym do zapisów ustawy o OZE, oczywiście bez uwzględnienia regulacji wykonawczych do tej ustawy, które nie zostały jeszcze przyjęte. Inwestorzy będą mogli zgłaszać oferty zarówno nowych projektów, jak i projektów istniejących, o mocy powyżej i poniżej 1 MW, dla wszystkich technologii objętych nowym systemem wsparcia przewidzianym w ustawie – tłumaczył Wojciech Cetnarski.

Powiew optymizmu

Generalnie podczas wszystkich debat  zarówno  paneliści jak  i uczestnicy konferencji wyrażali zadowolenie z uchwalenia i przyjęcia ustawy o OZE. Mówili, że jest ona niedoskonała, ma wiele wad, które trzeba będzie poprawić, ale cieszą się, że w ogóle powstała. Zastanawiano się też czy zdążymy zrealizować  polski  15-% cel wskaźnikowy   udziału OZE. Obawy te rozwiał Janusz Politowski, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, który powiedział, że nie ma zagrożenia wykonania przyjętego celu. Wprowadzenie do systemu wsparcia  zasad aukcyjnych  poprzedzone zostało obserwacją i analizą tego systemu już działającego w innych krajach.

Dziś (15 kwietnia) drugi dzień konferencji. Odbędą się jeszcze  trzy kolejne debaty, podczas których omówione zostaną nowe regulacje w zakresie energetyki wiatrowej, sprawy usług systemowych oraz funkcjonowania farm wiatrowych na rynku energii.

[poll id=”8″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024