Wiceminister klimatu: ustawa wiatrakowa do czerwca

Wiceminister klimatu: ustawa wiatrakowa do czerwca
M
19.02.2024, o godz. 12:43
czas czytania: około 3 minut
0

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiedział, że do czerwca bieżącego roku ustawa wiatrakowa znajdzie się na stole. To oznacza kolejny krok w kierunku liberalizacji przepisów dotyczących energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ustawa wiatrakowa będzie gotowa do czerwca br. i będzie szeroko konsultowana – zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Zaznaczył również, że projektowane przepisy nie będą zawierały norm hałasu dla wiatraków na lądzie.

Odblokować energetykę wiatrową na lądzie

Nowe przepisy będą “szerokie” i ich celem jest odblokowanie energetyki wiatrowej n lądzie. Propozycje zmian w przepisach – jak zapewnił – mają być również konsultowane.

Według przedstawiciela MKiŚ wypracowany wcześniej konsensus dotyczący 500 metrowej odległości wiatraków od zabudowań powinien być zachowany. “Ustawa wiatrakowa powinna koncertować się wokół 500 m, jeśli chodzi o odległość od zabudowań. Bez norm hałasu. Według najnowszych analiz, wedle dokładnych badań technologicznych, ta odległość gwarantuje i odpowiedni spokój, odpowiednią ciszę” – powiedział Motyka.

Pod koniec listopada ubiegłego roku grupa posłów Polski2050-TD i KO wniosła projekt dotyczący nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen prądu do 30 czerwca 2024 r. W projekcie znalazły się także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt miał umożliwić budowę “cichych wiatraków” w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznaczało, że nie trzeba byłoby analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt spotkał się z krytyką polityków PiS.

Na początku grudnia wniesiono autopoprawkę do projektu, która wykreśliła z niego przepisy wiatrakowe. Ostatecznie uchwalona ustawa dotyczyła wyłącznie wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła.

Perspektywa dla atomu w Polsce

Wiceminister poruszył również kwestie związane z energią atomową. Zauważał, iż ewentualna zmiana lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu wiązałaby się z bardzo dużymi opóźnieniami.

“Nic się w tej przestrzeni nie zmienia. Ta umowa jest kontynuowana. Na ten rok trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat finasowania. Będą też badania geologiczne, dotyczące gwarancji, jeśli chodzi o projektowanie budynków, budowę budynków elektrowni, więc jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt” – powiedział wiceminister.

Dodał, że liczy również na to, iż zgodnie z harmonogramem pierwszy blok elektrowni atomowej na Pomorzu powstanie w 2033 r.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową ma budować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Pod koniec października 2023 r. spółka poinformowała, że wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla projektu. Dzięki niej PEJ otrzymało prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, posiadającej 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe, na obszarze gminy Choczewo w lokalizacji “Lubiatowo-Kopalino”. W 2023 r. PEJ uzyskała dla swojej inwestycji na Pomorzu decyzję zasadniczą oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024