Wiceminister klimatu: w 2024 roku chcemy stworzyć pierwszy od 20 lat park narodowy w Polsce

Wiceminister klimatu: w 2024 roku chcemy stworzyć pierwszy od 20 lat park narodowy w Polsce
MŁ/PAP
12.01.2024, o godz. 13:22
czas czytania: około 2 minut
0

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - wskazał w piątkowej rozmowie z gazetą.pl wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że zapowiadany wcześniej "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała w Porannej Rozmowie dla gazety.pl przekazał, że resort planuje w 2024 roku otworzyć pierwszy od ponad 20 lat park narodowy w Polsce. Dodał, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie w stanie udzielić więcej informacji na ten temat.

W poniedziałek szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska na konferencji dotyczącej ograniczenia wycinek w cennych drzewostanach informowała, że na “krótkiej liście” parków do utworzenia znajduje się Turnicki Park Narodowy. Zwracała jednak uwagę, że to nie jest jeszcze etap, na którym można ogłosić decyzję o jego utworzeniu, bo każda taka decyzja dotyka wielu podmiotów które mają prawo się wypowiedzieć. W Polsce obecnie istnieją 23 parki narodowe. Ostatnim założonym w 2001 r. jest Park Narodowy “Ujście Warty”.

“Okrągły stół” dotyczący przyszłości polskich lasów

Podczas piątkowej rozmowy wiceminister Dorożała poinformował ponadto, że zapowiadany “okrągły stół” dotyczący przyszłości polskich lasów, ma odbyć się na przełomie lutego i marca. “Jesteśmy po wstępnych rozmowach na ten temat” – dodał.

3 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział “okrągły stół” i debatę na temat przyszłości polskich lasów, w której mieliby wziąć udział: leśnicy, przemysł drzewny, samorządy, mieszkańcy, organizacje pozarządowe, aktywiści działający na rzecz ochrony środowiska.

Model finansowania w Funduszu Leśnym do zmiany

Wiceszef MKiŚ ocenił ponadto, że zmian wymaga model finansowania w Funduszu Leśnym. Jest to mechanizm wyrównywania strat w Lasach Państwowych w niedochodowych nadleśnictwach. Środki z Funduszu trafiają również do parków narodowych. “Te pieniądze powinny trafiać do lokalnych społeczności, na transformacje, (…) poszukiwanie nowej drogi zawodowej, oraz rozwijanie lokalnej turystyki” – powiedział Dorożała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024