Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wiceminister klimatu zapowiada ostrzejszą walkę z przestępczością odpadową

Wiceminister klimatu zapowiada ostrzejszą walkę z przestępczością odpadową
jwo
18.05.2020, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
4

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu zapowiedział w poniedziałek, że resort dodatkowo wesprze inspektorat ochrony środowiska w walce z przestępczością w gospodarce odpadami. W planach są m.in. zespół ds. utworzenia nowych rozwiązań legislacyjnych oraz nowy departament.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Konferencja prasowa, która odbyła się w poniedziałek dotyczyła postawienia zarzutów ponad czterdziestu osobom, które stworzyły w Polsce mafię śmieciową. Małopolska firma Clif brała pieniądze za utylizację niebezpiecznych chemikaliów, po czym porzucała odpady, unikając kosztów związanych z ich unieszkodliwieniem.

Szacunki prokuratury mówią, że przestępcy zarobili w ten sposób ok. 23 mln zł. Koszt legalnej utylizacji chemikaliów to ok. 180 mln zł.

– Jest jeszcze wiele osób, które chciałyby z tego sobie zrobić biznes (nielegalnego zagospodarowania odpadów – red.) – mówił wiceminister Jacek Ozdoba. – Na to nie ma absolutnie zgody.

Ministerstwo Klimatu zapowiada, że w ramach resortu i przy Głównym Inspektorze Ochrony Środowiska będzie pracował zespół, który stworzy rozwiązania legislacyjne do walki z przestępczością odpadową. Ma on dostarczyć nowych instrumentów do zwalczania szarej strefy.

Polska mafia śmieciowa zarabiała miliony na trujących odpadach. Zarzuty dla 41 osób

Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska zdradził podczas konferencji, że ma pozwolenie ministra klimatu Michała Kurtyki, aby przekształcić w departament dotychczasowy zespół ds. walki i przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej przeciw środowisku. Nowa jednostka ma działać już od czerwca i współpracować z policją, inspekcją transportu drogowego, strażą pożarną i prokuraturami w kraju.

– Dzisiaj odpady są porzucane na terenach gminy przez grupy przestępcze. Są to najczęściej odpady niebezpieczne (…), płynne, pozostałości z przemysłu chemicznego – mówił Paweł Ciećko. – Zapewniam, że dopóki inspekcja funkcjonuje, przestępcy nie będą mogli spokojnie spać, będziemy im deptać po piętach. Chcemy być krok przed nimi, a nie krok za nimi – dodał.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


pl

Komentarz #61424 dodany 2020-05-19 12:21:22

Musicie wyjść zza biurek i wziąć się do roboty. Nie ma mojej zgody - jako podatnika - na dodatkowe zatrudnienia i marnotrawienia moich podatków.


Jacek

Komentarz #61451 dodany 2020-05-19 14:30:49

Przecież wprowadzono już 2 lata temu przepisy, które miały być doskonałe. Legalni czekają w urzędowej kolejce na rozpatrzenie setek stron dokumentacji udowadniającej niepalność nawet wody, a szara strefa sobie dalej hula. ZWINNIE się to jakoś rozwija w złą stronę :(

ja-nek

Komentarz #61679 dodany 2020-05-20 11:34:24

Jacek napisał/a:

Przecież wprowadzono już 2 lata temu przepisy, które miały być doskonałe. Legalni czekają w urzędowej kolejce na rozpatrzenie setek stron dokumentacji udowadniającej niepalność nawet wody, a szara strefa sobie dalej...

No przecież nie będa karać swoich!!!


He heszek

Komentarz #61691 dodany 2020-05-20 12:12:11

Są dwa rozwiązania dla cwaniaczków z ministerstwa: - albo należy zamknąć wszystkie firmy odpadowe i niech ludzie i zakłady sami sobie radzą - albo niech państwo powoła swoją spółkę i przejmie branże odpadów niebezpiecznych Dopiero wtedy ciemny ludzie zobaczycie ile tego będzie się walać po lasach

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024