Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Wiceminister kultury Azerbejdżanu: dorobek polskich architektów wzbogaca duch Baku

Wiceminister kultury Azerbejdżanu: dorobek polskich architektów wzbogaca duch Baku
PAP/jw
19.02.2022, o godz. 12:10
czas czytania: około 3 minut
1

W środę w Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Wśród przedstawionych projektów są między innymi wyprodukowane przez Ambasadę RP w Baku filmy przedstawiające gmachy zaprojektowane przez polskich architektów w stolicy Azerbejdżanu, a także przewodnik turystyczny szlakiem polskich miejsc w Baku, przygotowany i wydany wspólnie przez Ambasadę RP i Azerbaijan Tourism Board.

Istotny wkład Polaków

Podczas prezentacji wiceminister kultury Azerbejdżanu Sevda Mammadaliyeva, podkreśliła istotny wkład, który Polacy wnieśli w rozwój kultury, nauki i przemysłu Azerbejdżanu. Odnosząc się do budynków zaprojektowanych przez polskich architektów minister Sevda Mammadaliyeva stwierdziła, że „ich spuścizna wzbogaca duch naszej stolicy”. Polscy architekci, m.in. Józef Gosławski (1865-1904) i Kazimierz Skórewicz (1868-1950), na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, Teatr Tagijewa, biurowiec Rotszyldów czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu.

Podczas wydarzenia zaprezentowano również wydany niedawno przez Pocztę Polską we współpracy z MSZ i Ambasadą RP w Baku znaczek pocztowy upamiętniający Józefa Gosławskiego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów tworzących w Baku. Obecnie w dawnym mieszkaniu Gosławskiego przy ulicy Mirza Ibragimowa 11 funkcjonuje izba pamięci poświęcona pamięci architekta. W czerwcu 2008 r. małżonka prezydenta RP Maria Kaczyńska odsłoniła w Baku tablicę pamiątkową ku czci polskiego architekta. W 2019 r. prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem odsłonili w piątek w Baku tablicę pamiątkową poświęconą polskim architektom oraz tabliczkę z nazwą ulicy, która od tej chwili oficjalnie nosi nazwę ul. Polskich Architektów.

Polskie dziedzictwo w Azerbejdżanie

Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski powiedział, że „współpraca z partnerami azerbejdżańskimi i wspólny wysiłek przyczynią się z jednej strony do dalszej promocji polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie i bogatej historii naszych stosunków, z drugiej zaś wzmocnią atrakcyjność turystyczną Azerbejdżanu w oczach polskiego – i szerzej zagranicznego – turysty” . Nawiązał także do zbliżającej się 30. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Azerbejdżanem. Oba kraje nawiązały stosunki 21 lutego 1992 roku, kilka tygodniu po rozwiązaniu ZSRS. Ambasador Poborski określił dziedzictwo polskiej obecności w Baku jako solidny fundament rozwijających się, dobrych relacji dwustronnych.

Prezes Azerbaijan Tourism Board Florian Sengstschmid powiedział, że promocja dziedzictwa architektonicznego pozostawionego w Baku przez Polaków wpisuje się w strategię promocji jego kraju. Wydana wspólnie z ambasadą anglojęzyczna publikacja „Polish Legacy in Baku and Beyond” ma zostać opublikowana także w innych wersjach językowych. Sengstschmid dodał, że broszura jest uzupełnieniem przewodnika polskimi śladami w Baku, który można znaleźć w na stronie ATB: https://azerbaijan.travel/polish-heritage-in-baku-walking-tour

Zaprezentowana we wtorek filmowa zapowiedź projektu jest dostępna na kanale YouTube Ambasady RP w Baku:

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


tomasz

Komentarz #170079 dodany 2022-04-20 09:51:20

Pierwszy film z zaprezentowanego projektu - gmach Rady Miejskiej Baku - zaprojektowany przez Józefa Gosławskiego: https://www.youtube.com/watch?v=8PoY5a17tCQ

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024