Podczas środowego posiedzenia połączonych sejmowych komisji środowiska i energii Bolesta pytany o propozycję KE ws. nowego celu klimatycznego dla UE poinformował, że nie ma jeszcze polskiego tłumaczenia komunikatu Komisji, “czyli nie możemy oficjalnie konsultacji rozpocząć”. “Rozpoczęliśmy wstępne analizy, jak możemy dojść do neutralności z przystankiem w 2040 r.” – dodał.
Wiceminister @k_bolesta podczas posiedzenia Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych: Komunikat, zawierający pierwszą propozycję celu
klimatycznego dla Unii Europejskiej na rok 2040, który wydała Komisja Europejska, jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym… pic.twitter.com/MWQr5lKAts— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) February 21, 2024
Ambitne cele
Przypomniał, że zgodnie z decyzjami poprzedników obecnie jesteśmy zobowiązani dwoma celami klimatycznymi UE. Po pierwsze jest to redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. i cel neutralności klimatycznej do osiągnięcia w 2050 r.
Rekomendacja redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r.
Komisja Europejska na początku stycznia zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r. względem poziomów emisji z 1990 r. “Cel klimatyczny na 2040 r. potwierdzi determinację UE w radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi i ukształtuje naszą ścieżkę po 2030 roku, by zapewnić Unii neutralność klimatyczną do 2050 roku” – argumentowała Komisja.
Wiceminister Urszula Zielińska na konferencji po opublikowaniu komunikatu podkreśliła, że “widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania (redukcyjne – PAP)”. “Nie chcielibyśmy przyjmować kolejnych zobowiązań i obciążeń, ale chcielibyśmy realizować poczynione już wcześniej zobowiązania co do celu 2030 (redukcja emisji CO2 o 55 proc. – PAP) i co do celu neutralności 2050” – mówiła.
Szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska w wywiadzie dla PAP zapewniła, że zaproponowany cel redukcyjny na 2040 r. nie jest wiążący dla Polski. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas “twardo i ambitnie” negocjowana.
Komentarze (0)