Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wiceszef MSZ o skażeniu Odry rtęcią: strona niemiecka odpowiada, że to informacja medialna

Wiceszef MSZ o skażeniu Odry rtęcią: strona niemiecka odpowiada, że to informacja medialna
MŁ/PAP
12.08.2022, o godz. 22:01
czas czytania: około 3 minut
0

"Odpowiedź strony niemieckiej była taka, że informacja o skażeniu Odry rtęcią, to informacja medialna, która nie została potwierdzona żadnymi badaniami laboratoryjnymi, oczywiście absolutnie nie możemy niczego wykluczyć" - powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pytany w Polsat News, czy w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze Polska zdecyduje się poprosić o pomoc międzynarodową, np. “najbardziej nowoczesnych laboratoriów we Szwecji, które mogłyby nam pomóc wyjaśnić tę sprawę”, wiceszef MSZ powiedział: “Będziemy korzystali ze wszystkich możliwości stosownie do potrzeb”.

Zaangażowane liczne instytucje i kontakt z partnerami międzynarodowymi

“Ten zespół kryzysowy, który działa składa się z bardzo licznych instytucji. Inspekcje zarówno środowiskowe, także weterynaryjne są w to zaangażowane – i te zasoby pozwalają nam na przetestowanie bardzo dużej liczby próbek” – mówił. “W tym zakresie też, oczywiście, jesteśmy w kontakcie z partnerami międzynarodowymi” – wyjaśnił Jabłoński.

Skażenie Odry rtęcią to “tylko” medialna informacja?

Podkreślił, że “dzisiaj po tych pierwszych doniesieniach, które pojawiły się, że rzekomo stwierdzono rtęć w badaniach niemieckich – my się natychmiast zwróciliśmy do strony niemieckiej z pytaniem, czy rzeczywiście tak jest”. “Odpowiedź była taka, że to jest informacja medialna, która nie została wciąż potwierdzona żadnymi badaniami laboratoryjnymi. Natomiast, oczywiście absolutnie nie możemy niczego wykluczyć” – zaznaczył Jabłoński.

Wiceszef MSZ zapewnił, że “będą to badania w kierunku bardzo różnych związków chemicznych”. “Musimy sprawdzać każdą ewentualność i będziemy to robić także z partnerami z innych państw” – podkreślił.

Pytany o to, dlaczego “strona niemiecka nie otrzymała od Polski odpowiedniego raportu w odpowiednim czasie” i “kiedy był pierwszy kontakt z partnerami z Niemiec”, Jabłoński powiedział: “Te kontakty miały miejsce”. “Te kontakty prowadzą na bieżąco wszystkie instytucje bezpośrednio zajmujące się sprawą, czyli przede wszystkim instytucje środowiskowe” – wyjaśnił.

Jak wygląda kontakt ze stroną niemiecką?

Zwrócił uwagę, że “instytucje, które się tym zajmują, mają kontakt operacyjny”, a “Odra jest rzeką graniczną, którą zarządzają na różnych odcinkach oba państwa”. “Polska i Niemcy mają ten spory odcinek wspólny i w tym zakresie są ze sobą w stałym kontakcie” – zapewnił.

Zaznaczył, że kontakt ze stroną niemiecką “w dalszym ciągu będziemy utrzymywali”. “W dalszym ciągu będziemy robić wszystko, żeby sprawę wyjaśnić i żeby po pierwsze doprowadzić do odwrócenia skutków tej katastrofy, a po drugie, żeby ustalić sprawcę i ukarać winnych” – podkreślił.

Minister Moskwa: ustaliłyśmy z niemiecką minister środowiska dalsze działania ws. Odry

Potrzebne twarde dowody

Jabłoński zaapelował, żeby “dać popracować tym inspekcjom, które się tym zajmują”. “Bo dużo informacji jest po prostu niesprawdzonych; dużo informacji, które są rozpowszechniane, opiera się po prostu na teoriach, które na razie nie znajdują potwierdzenia w twardych dowodach” – mówił. “Mam nadzieję, że te dowody będą coraz bardziej dostępne w ciągu najbliższych godzin, bo w tej chwili laboratoria pracują w absolutnym trybie kryzysowym 24 godziny na dobę. Także w trakcie najbliższych dni, w trakcie długiego weekendu tak się będzie działo” – powiedział.

Czy Komisja Europejska została poinformowana?

Pytany, czy rząd powiadomił Komisję Europejską, Jabłoński powiedział: “Również te sygnały są przekazywane”. “Za to odpowiada Ministerstwo Klimatu, które jest naszą instytucja odpowiedzialną za komunikację także z partnerami zewnętrznymi w tym zakresie” – wyjaśnił, dodając, że “te relacje są utrzymywane na poziomie roboczym, w zasadzie bez przerwy”.

“Co do szczegółów, to też jest tak, że komunikatu w sprawie stwierdzenia przyczyny (katastrofy) w tej chwili nikt nie jest w stanie wydać, bo tych przyczyn wciąż jeszcze nie znamy. Jesteśmy w trakcie bardzo szczegółowego ich ustalania” – powiedział. “Sądzę, że w najbliższym czasie, w momencie, kiedy te fakty będą – przynajmniej ich część – znane, wtedy będziemy rzeczywiście przekazywali (informacje) na bieżąco naszym partnerom, będziemy się z nimi dzielili” – powiedział wiceszef MSZ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024