Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Więcej ciepła sieciowego w Katowicach

Więcej ciepła sieciowego w Katowicach
dom
08.09.2021, o godz. 9:42
czas czytania: około 2 minut
1

Do końca br. TAURON Ciepło planuje przeznaczyć łącznie blisko 40 mln zł na przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Ponad 20 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje przyłączeniowe tylko w Katowicach. Inwestycje te przełożą się na 36 dodatkowych megawatów ciepła sieciowego dostarczanego mieszkańcom stolicy aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Do końca 2021 r. TAURON Ciepło przyłączy do sieci ciepłowniczej ok. 80 budynków mieszkalnych i biurowych – zarówno nowych jak i w ramach likwidacji niskiej emisji – w Katowicach.

Do końca września w śródmieściu Katowic, zostaną zakończone dwie duże inwestycje związane z wymianą sieci ciepłowniczej wzdłuż ul. Staromiejskiej i z przyłączeniem budynków przy Placu Wolności oraz ul. Sokolskiej i Opolskiej. Roboty realizowane są w ścisłym centrum miasta, w trudnych warunkach, zostały więc zaplanowane etapowo. Zakończenie prac w okolicach Rynku zaplanowano jeszcze przed sezonem grzewczym – z końcem września.

Część realizowanych w Katowicach inwestycji związana jest z wymianą rur ciepłowniczych na rury o większej średnicy, co pozwoli na zwiększenie przepustowości sieci i umożliwi przyłączenie większej liczby budynków w przyszłości.

– Mamy na uwadze dobro mieszkańców i restauratorów, dlatego staramy się tak planować prace związane z wykopem, aby skrócić do minimum wszelkie uciążliwości. W związku z newralgicznym charakterem miejsc gdzie prowadzone są roboty, aby ograniczyć do minimum uciążliwości dla mieszkańców, stosujemy tu w większości zaawansowaną technologicznie, małoinwazyjną bezwykopową metodę przecisku – mówi Sławomir Gibała, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło.

Technologia przewiertu sterowanego (przecisku), umożliwia układanie sieci ciepłowniczej metodą bezwykopową. W tej metodzie wykorzystywany jest kabel ciepłowniczy, który różni się od standardowej rury ciepłowniczej. Jest bardziej elastyczny i posiada bardzo ważną cechę samokompensacji, co umożliwia budowę sieci ciepłowniczej metodą przewiertu sterowanego. Zakres inwestycji w pobliżu katowickiego Rynku obejmuje wykonanie trzech przecisków rur ciepłowniczych: pod ul. Pocztową, ul. Św Jana, ul. Młyńską, a przy placu Wolności wykonano przewiert dwoma kablami ciepłowniczymi łączącymi sieci przy ul. Sokolskiej i Opolskiej.

Ciepło sieciowe jest ważnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach jako nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku. Ciepło sieciowe jest również coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście.

Łącznie do 2026 r. TAURON Ciepło planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio ok. 45 MWt ciepła rocznie. Na dziś, zgodnie z zawartymi umowami, przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło ponad 200 budynków (137 MWt) ­- w najbliższych latach.

Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków wielorodzinnych w mieście. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi aż 99,9 proc.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


mi _to_lotto

Komentarz #233965 dodany 2023-03-28 12:21:37

Jakie są plany w tym kierunku na kolejne lata, począwszy od roku 2023? Z wyszczególnieniem ulic.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024