Do 2030 r. Tauron przewiduje inwestycje w OZE na terenie Małopolski. Wyznaczeniu takich miejsc i ich budowie służy porozumienie podpisane w czwartek pomiędzy zarządami województwa małopolskiego i Tauronu. Dokument zakłada wspólne działania na rzecz klimatu, w tym przygotowanie planu transformacji energetycznej regionu.

Zarząd Tauronu zadeklarował, że chciałby tworzyć na ternie Małopolski farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe. Zgodnie z zapowiedziami plany takich inwestycji są już przewidziane na terenie Małopolski Zachodniej, m.in. w okolicach Trzebini i Olkusza. Realizacja inwestycji jest planowana do 2030 r. Według zarządu firmy, za wcześnie jest jednak na zdradzanie konkretów tych planów.

Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz zapowiedział, że województwo wspólnie z samorządami będzie dążyło do wyznaczenia takich miejsc, które w planach zagospodarowania przestrzennego będą wyznaczone na tereny pod budowę farm fotowoltaicznych i instalacji wiatrowych.

Dokument gwarantuje współpracę w ramach dwóch programów. Pierwszy z nich to Life EkoMałopolska, na realizację którego Komisja Europejska przeznaczyła 70 mln zł. Drugi to unijna Platforma Regionów Węglowych, dzięki której Małopolska mogłaby pozyskać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który przewiduje dla Polski ponad 3,5 mld euro – porozumienie z Tauronem ma się przyczynić do jak największej kwoty dla Małopolski pozyskanej z tej puli. Małopolska wymieniana jest, jako jedno z sześciu polskich województw, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu.

Czytaj więcej

Skomentuj