Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Ma on umożliwić wprowadzenie rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń określonych pracowników zatrudnionych m.in. w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, które są prowadzone przez samorządy lub na ich zlecenie.
W porządku obrad Rady Ministrów zaplanowano we wtorek rozpatrzenie tej regulacji.
Wykwalifikowana kadra
Informację na temat projektu ustawy opublikowano na początku marca w wykazie prac legislacyjnych rządu. Jak podkreślono, pracownicy pomocy społecznej pełnią ważną rolę w realizacji zadań państwa i samorządów na rzecz rodzin i osób wymagających wsparcia, a zakres ich obowiązków jest ogromny. Zaznaczono ponadto, że wymagany w tych zawodach poziom kompetencji i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z innymi zawodami.
“Znacząca część pracowników pomocy społecznej posiada wykształcenie wyższe, w tym kwalifikacje specjalistyczne oraz pozyskiwane przez okres wielu lat tzw. specjalizacje w zawodach pomocowych” – czytamy w rządowej informacji.
Interes obywateli
Zwrócono uwagę, że w związku z obecną demografią konieczne jest zabezpieczenia interesów obywateli przez przygotowanie “profesjonalnego, dostępnego i odpowiadającego na potrzeby społeczne systemu realizacji usług w pomocy społecznej realizowanego przez wykwalifikowanych specjalistów”.
“Ze względu na wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej i zwiększenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów zasadne jest wsparcie finansowe wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej” – napisano.
Programy, o których mowa w projekcie, będą mogły dofinansować wynagrodzenia określonych pracowników pomocy społecznej, pracowników sytemu pieczy i wsparcia rodziny oraz pracowników samorządowych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Projektowana regulacja umożliwić ma również zwiększenie wsparcia na wykonywanie zadań własnych samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Komentarze (0)