Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Więcej punktów pomiarowych interwencyjnego monitoringu rzek

Więcej punktów pomiarowych interwencyjnego monitoringu rzek
Bartłomiej Leśniewski
19.07.2023, o godz. 13:43
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Inspektor Ochrony Środowiska zwiększył liczbę rzecznych punktów pomiarowych monitoringu interwencyjnego. Obecnie Odra badana jest w 31 lokalizacjach, dodano także dwa punkty pomiarowe na rzece Pszczynce (dopływ Wisły).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W pięciu miejscach próbki pobierane są codziennie. Prócz tego GIOŚ cały czas zbiera wyniki z pilotażowego monitoringu całodobowego i państwowego monitoringu środowiska.

Przede wszystkim Odra

„Sieć punktów tzw. monitoringu interwencyjnego nie jest stała. Rozszerzana jest na bieżąco w miarę potrzeb. W poniedziałek 17 lipca Główny Inspektor Ochrony Środowiska zdecydował o dodaniu kolejnych punktów pomiarowych – czytamy w komunikacie GIOŚ.

Obecnie monitoring interwencyjny realizowany jest w 33 punktach. Odra, jej dopływy, kanały i starorzecza badana jest w 31 lokalizacjach, natomiast Pszczynka, która bezpośrednio uchodzi do Wisły, w dwóch.

W pięciu punktach monitoringu interwencyjnego próbki badane są codziennie. Tymi punktami są:

– Kanał Gliwicki, Pławniowice, ul. Nad Kanałek (woj. śląskie),

– Odra, m. Krapkowice, most na drodze DW 409 (woj. opolskie),

– Odra, pow. Wrocławia – Łany (woj. dolnośląskie),

– Odra, m. Cigacice, Port (woj. lubuskie),

– Odra w Widuchowej (woj. zachodniopomorskie).

Rzeka Odra (tak samo jak inne rzeki w Polsce) objęta jest, poza monitoringiem interwencyjnym, również badaniami w ramach państwowego monitoringu środowiska. Dodatkowo, na rzece Odrze zlokalizowanych jest dziewięć stacji pomiarowych w ramach pilotażowego monitoringu całodobowego. Są to stacje: Chałupki, Racibórz, Malczyce, – Krapkowice, Marina Kanał Gliwicki, Ujazd, most ul. Chrobrego – Kanał Gliwicki, Trestno, Bytom Odrzański,  Widuchowa.

Dlaczego Pszczynka i Wisła

Zwiększenie liczby punktów pomiarowych to rezultat prowadzonych działań i bieżących analiz. Jest to również odpowiedź na stale zmieniające się warunki panujące w rzekach, a także reakcja na wykrycie złotych alg w rzece Pszczynce.

Przypomnijmy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w nawiązaniu do wykrycia złotej algi w rzece Pszczynce, polecił wykonanie dodatkowych badań na całej długości rzeki Wisły. Badania zostały też powtórzone w rzece Pszczynka.

„Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ na podstawie wdrożonego monitoringu interwencyjnego, w odniesieniu do sytuacji na rzece Pszczynce przeprowadziło badanie obecności złotej algi na całej długości w Wiśle. Najnowsze wyniki nie potwierdziły już obecności złotej algi w Pszczynce ani w Wiśle” – raportuje GIOŚ.

 

 

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024