Więcej punktów pomiarowych interwencyjnego monitoringu rzek

Więcej punktów pomiarowych interwencyjnego monitoringu rzek
Bartłomiej Leśniewski
19.07.2023, o godz. 13:43
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Inspektor Ochrony Środowiska zwiększył liczbę rzecznych punktów pomiarowych monitoringu interwencyjnego. Obecnie Odra badana jest w 31 lokalizacjach, dodano także dwa punkty pomiarowe na rzece Pszczynce (dopływ Wisły).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W pięciu miejscach próbki pobierane są codziennie. Prócz tego GIOŚ cały czas zbiera wyniki z pilotażowego monitoringu całodobowego i państwowego monitoringu środowiska.

Przede wszystkim Odra

„Sieć punktów tzw. monitoringu interwencyjnego nie jest stała. Rozszerzana jest na bieżąco w miarę potrzeb. W poniedziałek 17 lipca Główny Inspektor Ochrony Środowiska zdecydował o dodaniu kolejnych punktów pomiarowych – czytamy w komunikacie GIOŚ.

Obecnie monitoring interwencyjny realizowany jest w 33 punktach. Odra, jej dopływy, kanały i starorzecza badana jest w 31 lokalizacjach, natomiast Pszczynka, która bezpośrednio uchodzi do Wisły, w dwóch.

W pięciu punktach monitoringu interwencyjnego próbki badane są codziennie. Tymi punktami są:

– Kanał Gliwicki, Pławniowice, ul. Nad Kanałek (woj. śląskie),

– Odra, m. Krapkowice, most na drodze DW 409 (woj. opolskie),

– Odra, pow. Wrocławia – Łany (woj. dolnośląskie),

– Odra, m. Cigacice, Port (woj. lubuskie),

– Odra w Widuchowej (woj. zachodniopomorskie).

Rzeka Odra (tak samo jak inne rzeki w Polsce) objęta jest, poza monitoringiem interwencyjnym, również badaniami w ramach państwowego monitoringu środowiska. Dodatkowo, na rzece Odrze zlokalizowanych jest dziewięć stacji pomiarowych w ramach pilotażowego monitoringu całodobowego. Są to stacje: Chałupki, Racibórz, Malczyce, – Krapkowice, Marina Kanał Gliwicki, Ujazd, most ul. Chrobrego – Kanał Gliwicki, Trestno, Bytom Odrzański,  Widuchowa.

Dlaczego Pszczynka i Wisła

Zwiększenie liczby punktów pomiarowych to rezultat prowadzonych działań i bieżących analiz. Jest to również odpowiedź na stale zmieniające się warunki panujące w rzekach, a także reakcja na wykrycie złotych alg w rzece Pszczynce.

Przypomnijmy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w nawiązaniu do wykrycia złotej algi w rzece Pszczynce, polecił wykonanie dodatkowych badań na całej długości rzeki Wisły. Badania zostały też powtórzone w rzece Pszczynka.

„Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ na podstawie wdrożonego monitoringu interwencyjnego, w odniesieniu do sytuacji na rzece Pszczynce przeprowadziło badanie obecności złotej algi na całej długości w Wiśle. Najnowsze wyniki nie potwierdziły już obecności złotej algi w Pszczynce ani w Wiśle” – raportuje GIOŚ.

 

 

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024