Wieliczka. Woda zdatna do picia po zatruciu bakteriami coli

Wieliczka. Woda zdatna do picia po zatruciu bakteriami coli
jwo/PAP
27.07.2020, o godz. 8:42
czas czytania: około 2 minut
0

Woda z miejskiego wodociągu jest już zdatna do spożycia w Śledziejowicach; a warunkowo zdatna - na terenie Zabawy i Sułkowa - poinformowano w niedzielnym komunikacie Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak podano w informacji, w związku z otrzymanymi w niedzielę wynikami badań wody Wodociągu Publicznego Wieliczka, miejscowy sanepid wydał decyzję o stwierdzeniu przydatności wody do spożycia na terenie Śledziejowic.

Poinformowano również o warunkowej przydatności wody do spożycia na terenie Zabawy i Sułkowa, co oznacza, że może być ona wykorzystywana do celów sanitarnych, a spożywana dopiero po przegotowaniu jej przez minimum dwie minuty.

W tych dwóch miejscowościach woda pitna będzie nadal dostarczana beczkowozami i w butelkach, a punkt stały poboru wciąż zlokalizowany jest w miejscowości Węgrzce Wielkie.

Zapewniono, że Miejsko-Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego wciąż pracuje nad usunięciem skażenia wodociągu, a kolejnych informacji można spodziewać się w poniedziałek wieczorem – wtedy znane będą wyniki kolejnych badań.

W nocy z soboty na niedzielę poinformowano, że woda z miejskiego wodociągu jest już zdatna do picia w Wieliczce, Czarnochowicach, Strumianach, Kokotowej i Lednicy Górnej.

Skażenie wody w wielickim wodociągu bakteriami z grupy coli wykryto w czwartek. Około 30 tys. mieszkańców miasta i gminy było zaopatrywanych w wodę pitną z beczkowozów.

Jak powiedział PAP burmistrz bakterie coli zostały wykryte w wewnętrznej instalacji stacji uzdatniania wody. “Z tego powodu z użytkowania musieliśmy wyłączyć około 150 z 500 kilometrów sieci wodociągowej w naszej gminie” – wyjaśnił Artur Kozioł.

“Czyszczenie instalacji będzie trwało aż do skutku. Zleciliśmy badanie próbek pobranych w 13 różnych punktach wodociągu. Przeprowadza je akredytowane krakowskie laboratorium. Pierwsze wyniki powinniśmy mieć w sobotę i będziemy wiedzieć, czy płukanie instalacji przyniosło efekt” – mówił Kozioł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024