Służby apelują do mieszkańców Prawobrzeża w Szczecinie o zamykanie okien. W akcji bierze udział prawie 40 jednostek ze Szczecina i okolicznych gmin.

Strażacy zgłoszenie pożarze składowiska złomu przyjęli przed godziną 16. Na miejscu działało początkowo 40 jednostek straży. Ogień pojawił się w maszynie do rozdrabniania złomu i przeniósł się na składowane materiały.

Nad całą okolicą kłębi się czarny, gęsty dym. Służby apelują do mieszkańców o zamknięcie okien i niewychodzenie z domów. Ostrzegają, że dym może być toksyczny. Na składowisku palą się lodówki, pralki i artykuły gospodarstwa domowego.

Ogień opanowany, oświadczenie spółki

Około godz. 21 strażakom udało się opanować pożar, jednak dogaszanie potrwa na pewno wiele godzin. Kłęby dymu widać z oddalonego o kilkanaście kilometrów centrum Szczecina. Zapach gryzącego dymu czuć w ogromnej odległości od miejsca pożaru.

“Wczorajszego pożaru w Szczecinie nie należy utożsamiać z nagłaśnianymi medialnie w ostatnim czasie pożarami składowisk odpadów” – pisze w oświadczeniu pełnomocnik spółki TOM Elektrorecykling, na terenie której wybuchł w czwartek ogień.

Dalej pisze “w przypadku naszej spółki spaleniu nie uległy problematyczne, wymagające kosztownej utylizacji odpady, lecz surowce, mające istotną wartość handlową. Straciliśmy również maszyny i urządzenia służące ich dalszemu pozyskiwaniu”.

Spółka zapewnia, ża dołoży wszelkich starań, by ustalić przyczyny zdarzenia.

Powietrze monitorowane

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował w czwartek wieczorem, że w trakcie pożaru na ulicy Pomorskiej jakość powietrza uległa znacznemu pogorszeniu. W związku z powyższym stwierdzono zagrożenie dla osób starszych i dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatyków i innych grup podatnych na zanieczyszczenia powietrza. WIOŚ podał, że osoby, które mogą odczuwać skutki zdrowotne oraz pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie podjęli czynności kontrolne w terenie, w ramach których m. in. pobierane są próby powietrza i wody. W dalszej kolejności zostanie przeprowadzona kontrola mająca na celu zweryfikowanie informacji dotyczących przestrzegania przez zakład wymogów ochrony środowiska.

Aktualne dane dotyczące stanu powietrza znajdują się na stronie internetowej WIOŚ.

Źródło: Radio Szczecin/Gazeta Szczecińska

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj