Od wiosny do jesieni, jeśli tylko pozwalała na to pogoda, ulice i torowiska tramwajowe porządkowane były na mokro. ZOM odpowiada za 1300 km warszawskich dróg, z których każda sprzątana była przynajmniej raz w tygodniu. W zeszłym roku jezdnie wyczyszczone zostały średnio 38 razy.
2021 rok był kolejnym, w którym Zarząd Oczyszczania Miasta realizował prace w ekologiczny sposób. Dzięki współpracy ZOM i miejskich ośrodków sportowych w czasie ich letnich przerw technicznych prowadzony był wodny recykling. 2,4 mln litrów wody z 7 basenów zamiast trafić do kanalizacji, zostało ponownie użytych do prac porządkowych w mieście.
Przez cały rok regularnie sprzątane były tereny dla pieszych, za które odpowiada ZOM. To 3,4 mln mkw. chodników, a w tym 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Miejsca najbardziej reprezentacyjne, a jednocześnie najchętniej odwiedzane przez pieszych, były nie tylko zamiatane nawet i codziennie, ale i sprzątane na mokro przy pomocy szorowarek. Takie czyszczenie odbyło się 24 razy na Krakowskim Przedmieściu i 7 razy na Świętokrzyskiej.
Od wiosny do jesieni ZOM regularnie mył wiaty przystankowe. W zeszłym roku prace objęły prawie 5000 wiat, 3 razy umyte były także zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym.
Porządki nad i pod ziemią
W miejskim katalogu porządków jest sprzątanie nie tylko chodników, ale i przejść podziemnych, które także prowadzone jest na mokro. Firmy dbające o czystość najpierw zamiatają teren, a następnie myją schody, poręcze i zadaszenia, a także całą szerokość korytarza. W zeszłym roku przejścia podziemne umyliśmy 133 razy. Regularnymi i kompleksowymi porządkami objętych jest 14 z nich, m.in. przy Centrum Nauki Kopernik, Parku Fontann, czy rondzie Zesłańców Syberyjskich.
Regularnie sprzątane są chodniki, to 3,4 mln m2. Te najbardziej reprezentacyjnie, a jednocześnie najchętniej odwiedzane przez pieszych, myjemy przy pomocy szorowarek. Te niewielkie pojazdy czyszczące na chodnikach Krakowskiego Przedmieścia pracowały 24 razy, a Świętokrzyskiej – 7 razy.
Kosze na śmieci – ważne w czystym mieście
Na mokro czyszczone są również kosze na śmieci. W całym mieście wytypowano prawie 9 tys. koszy, które służby porządkowe gruntownie oczyściły z kurzu, piasku oraz śladów po jedzeniu. Od wiosny odbywało się także specjalistyczne usuwanie pseudograffiti. Wodą pod ciśnieniem i z użyciem biodegradowalnych preparatów firmy porządkowe zlikwidowały bohomazy z blisko 600 koszy.
ZOM odpowiada za 12 tys. warszawskich koszy na śmieci. Każdy z nich opróżniany jest codziennie. W zależności od lokalizacji i natężenia ruchu odpady zabierano nawet 5 razy na dobę. W 2021 r. służby porządkowe opróżniły kosze 7 mln razy.
W zeszłym roku w infrastrukturze porządkowej pojawiły się też nowości. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego na Pradze-Południe stanęło 80 ulicznych koszy do segregacji śmieci. W każdej z 20 lokalizacji są po cztery pojemniki – na szkło, papier, metal i plastik oraz bioodpady.
Bezpieczna zima
Ważnym dla bezpieczeństwa mieszkańców i funkcjonowania miasta zadaniem Zarządu Oczyszczania Miasta jest zimowe utrzymania dróg i terenów dla pieszych. ZOM zleca odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1500 km warszawskich ulic, którymi jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, a także 3,4 mln mkw. chodników i 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Do akcji na ulicach może wysłać nawet 306 pługów i pługoposypywarek.
Czysta Warszawa – wspólna sprawa
Czystość, porządek i bezpieczeństwo w Warszawie codziennie sprawdzają patrole Zarządu Oczyszczania Miasta. Weryfikują, czy zarządcy wywiązują się z obowiązków sprzątania terenów, które im podlegają. Jeżeli pojawią się nieprawidłowości, kontrolerzy ZOM interweniują. Takich spraw w minionym roku było 23 tys.
Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje i nadzoruje kompleksowe utrzymanie czystości w Warszawie, jednak i mieszkańcy mają bezcenny wkład w estetykę i bezpieczeństwo wspólnej przestrzeni. Uwagi dotyczące miejsc wymagających posprzątania można przekazywać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115(otwiera się w nowej karcie). Takie zgłoszenia są następnie sprawdzane m.in. przez kontrolerów ZOM.
Komentarze (0)