Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Wielkie porządki brzegów Bystrzycy

Wielkie porządki brzegów Bystrzycy
jw
21.03.2024, o godz. 8:51
czas czytania: około 2 minut
0

Świdnica weźmie na siebie obowiązek utrzymania i konserwacji brzegów rzeki Bystrzycy, potoku Witoszówka i zbiornika wodnego "Witoszówka I" w Parku Centralnym. Radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie podpisania porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, zarządcą tych terenów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

To kolejna taka umowa, a podpisanie jej w tej chwili da gwarancję utrzymania okolic rzeki w należytym stanie od wiosny do jesieni.

Bystrzyca w całości płynie przez województwo dolnośląskie. Jej długość wynosi 95 km, a główne dopływy stanowią Pełcznica i Strzegomka. Bystrzyca bierze swój początek pod Leszczyńcem w Górach Suchych na wysokości 618 m n.p.m. Swój bieg kończy w Odrze. Wpada do niej niedaleko Wrocławia. Od 2016 roku miasto realizuje zadania związane z bieżącym utrzymaniem i konserwacją brzegów rzeki Bystrzycy. W ramach odrębnego porozumienia w latach 2017–2018 został również odmulony i wyremontowany zbiornik “Witoszówka I” w Parku Centralnym. W celu ograniczenia zagrożenia powodziowego oraz zapewnienia właściwego stanu technicznego umocnień brzegowych, jak również utrzymania należytej estetyki skarp rzeki Bystrzycy oraz potoku i zbiornika Witoszówka konieczna jest kontynuacja tych prac.

Inwazyjne rośliny zarastające brzeg rzeki

– Obowiązek utrzymania wód płynących spoczywa na Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, jednakże w ubiegłym roku, pomimo naszych próśb i monitów, zadanie nie było realizowane. Porozumienie nie zostało zawarte, ponieważ Wody Polskie nie wyasygnowały odpowiednich środków na ten cel. Skutkowało to zarośnięciem brzegów i skarp rzeki roślinnością, głównie krzewami rdestowca, który jest rośliną bardzo inwazyjną, mającą duże przyrosty roczne i trudną do usunięcia. Zarośnięcie brzegów i skarp zwiększało wystąpienie zagrożenia powodziowego oraz źle wpływało na wygląd estetyczny terenów położonych wzdłuż brzegów rzeki Bystrzycy przepływającej w obrębie miasta Świdnicy – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.

Zaplanowane fundusze

Na kompleksowe utrzymanir i konserwację brzegów rzeki Bystrzycy, potoku Witoszówka i zbiornika wodnego “Witoszówka I” w Parku Centralnym Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy na 2024 rok przeznaczyło 150 tys. zł jako swój udział w porozumieniu, miasto Świdnica również wyda kwotę 150 tys. zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024