1 / 4

Elektrownia wiatrowa TAHE THE WIND, spółka celowa FIGENE Capital, została wybudowana. Pilotażowa inwestycja, która dostarczy prąd m.in. do polskiego producenta odzieży LPP, powstała w województwie wielkopolskim. Jej moc zainstalowana wynosić będzie 3,5 MW. Energia z wiatru pozyskiwana będzie przez nowoczesną turbinę bezprzekładniową, której dostawcą jest VENSYS Energy A.G.

TAKE THE WIND, spółka celowa SPV, to pilotażowy projekt elektrowni wiatrowej grupy energetycznej FIGENE Capital. Prace budowlane realizowane przez Budimex S.A. zostały zakończone, co oznacza, że przed inwestycją już tylko jeden etap – prace związane z przyłączeniem elektrowni do sieci.

Elektrownia w gminie Złotów

Elektrownia wiatrowa powstała w gminie Złotów w Wielkopolsce. Jej moc zainstalowana, zgodna z warunkami przyłączenia to 3,5 MW (maksymalna moc to 3,8 MW), a szacowana produktywność – 8,458 MWh/rok. Dane te potwierdzone są badaniami warunków wietrzności i krzywej mocy elektrowni. Turbinę bezprzekładniową VENSYS126, zapewniającą większą efektywność kosztową projektu, dostarczyła wiodąca na rynku, niemiecka firma VENSYS Energy. Uruchomienie elektrowni wiatrowej TAKE THE WIND zaplanowane jest na trzeci kwartał 2022 rok.

– Przejście od fazy projektowej do fizycznego postawienia turbiny wiatrowej zawsze daje dużo satysfakcji. Działania realizowane są zgodnie z harmonogramem i potwierdzają, skuteczność obranej przez FIGENE Capital strategii. TAKE THE WIND, nasza pilotażowa inwestycja nabrała kształtów i już wkrótce zostanie przyłączona do sieci. Co ważne, oferujemy jeden z najbardziej pożądanych towarów na rynku – zieloną energię, która nie tylko jest niezbędna dla dalszego rozwoju polskich firm i polskiej gospodarki, ale także pozwala zmieniać świat wokół nas na lepsze. – mówi Janusz Petrykowski – prezes FIGENE Capital S.A.

– Grupa energetyczna FIGENE Capital posiada koncesję na obrót energią elektryczną, portfolio projektów RTB, długoterminowe umowy dzierżawy terenów inwestycyjnych oraz kontrakty PPA z dużymi klientami. A teraz może jeszcze dodać do listy zrealizowanych zdań wybudowanie pierwszej elektrowni wiatrowej. To świetna wiadomość i sygnał, że Grupa nie zwalnia tempa – dodaje Robert Koński z Rady Nadzorczej FIGENE Capital S.A.

Energia produkowana przez elektrownię wiatrową TAKE THE WIND będzie od 1 stycznia 2023 roku dostarczana do większości budynków biurowych firmy LPP na terenie Polski oraz głównego Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim.

LPP klientem docelowym

LPP to jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej firm produkujących odzież i zarządzającej pięcioma rozpoznawalnymi markami: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Współpraca realizowana będzie na podstawie jednego z największych kontraktów długoterminowych w zakresie sprzedaży zielonej energii na polskim rynku energetycznym. Do momentu rozpoczęcia dostawy energii w ramach realizacji kontraktu PPA z LPP S.A., wytwarzana przez tę elektrownię energia będzie sprzedawana w oparciu o zasady rynkowe lub po cenach wolnorynkowych.

– Wykorzystanie energii z OZE jest nie tylko opłacalne, ale również doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju firm. Doskonale o tym wie firma LPP S.A., czyli nasz klient i docelowy odbiorca zielonej energii z inwestycji TAHE THE WIND – dodaje Janusz Petrykowski.

Czytaj więcej

Skomentuj