Kolejna laureat projektu GreenEvo będzie realizował zagraniczny kontrakt. Tym razem na zlecenie rządu w Wietnamie Polacy będą badać, a następnie unieszkodliwiać dioksyny.

Firma Ecotech Polska Sp. z o. o. podpisała list intencyjny z biurem Ministerstwa Zasobów Naturalnych oraz Ochrony Środowiska w Wietnamie. Polskie przedsiębiorstwo będzie prowadzić wspólnie ze stroną wietnamską badania w zakresie neutralizacji dioksyn, jednych z najbardziej toksycznych związków. Ecotech określi poziom ich szkodliwego wpływu na ludzi i otoczenie oraz przeprowadzi proces unieszkodliwiania. W planach jest oczyszczenie w ten sposób dwóch największych lotnisk w Wietnamie.

Minister Andrzej Kraszewski komentując kolejny sukces laureatów projektu GreenEvo podkreśla: – Kolejne kontrakty potwierdzają skuteczność metody, którą zastosowaliśmy dla wsparcia polskich zielonych technologii na zagranicznych rynkach. Rządowe wsparcie, ekspertyzy dotyczące zagranicznych rynków i profesjonalne przygotowanie przedsiębiorców – właścicieli zielonych technologii w połączeniu z promocją na rynkach zagranicznych dają wymierne efekty. Gratuluję i mam nadzieję, że uczestnicy tegorocznej, II edycji projektu powtórzą sukcesy poprzedników, umacniając pozycję Polski, jako liczącego się eksportera innowacyjnej ekologicznej myśli technicznej.

Wietnam wystosował bezpośrednie zaproszenie do współpracy do firmy Ecotech Polska Sp. z o. o. jako laureata projektu GreenEvo na podstawie podpisanego ze stroną wietnamską przez Ministerstwo Środowiska porozumienia (listopad 2010 r.).

– Azja jest w tej chwili największym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem na świecie. To jest ten moment, który polskie firmy muszą wykorzystać – mówi dr Dominik Wojewódka, prezes firmy EcoTech Polska Sp. z o.o. – Technologie z Polski są o wiele bardziej innowacyjne niż technologie oferowane przez Amerykanów, Francuzów czy Japończyków. Oczywiście nie możemy zaoferować takich korzyści finansowych jak te kraje, ale jesteśmy konkurencyjni pod kątem elastyczności, innowacyjności oraz kosztów. Dzięki pierwszemu w historii takiemu wsparciu naszych technologii, jak projekt GreenEvo możemy z powodzeniem zaistnieć na takich rynkach, jako wiarygodni partnerzy technologiczni i biznesowi.

Ecotech Polska Sp. z o. o. to jeden z 13 laureatów I edycji GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Firma jest dostawcą technologii unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, która pozwala ona na trwałe przetworzenie toksycznych odpadów.

W pierwszej edycji projektu (od listopada 2009 r.) wyłoniono 13 laureatów – technologii, które stały się ambasadorami Polski na międzynarodowych rynkach. Firmy przeszły przez cykl szkoleń, przygotowujących je do sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Uczestniczyły w wyjazdach na imprezy targowe i spotkania z potencjalnymi partnerami w krajach Europy i Azji. W promowaniu rozwiązań technologicznych, których odbiorcami w wielu krajach są instytucje rządowe, pomagało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i sieć polskich ambasad.

Obecnie trwa II edycja projektu, w której o zagraniczną promocję walczy 21 zielonych technologii. Uroczysta gala otwierająca II edycję projektu już 21 kwietnia.

Więcej na temat laureatów konkursu GreenEvo znaleźć można stronie internetowej www.greenevo.gov.pl


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj