Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wieża ciśnień zachwyca jak dawniej

Wieża ciśnień zachwyca jak dawniej
PU
14.12.2022, o godz. 14:46
czas czytania: około 2 minut
0

Wodociągi Warszawskie zakończyły właśnie remont zabytkowej wieży ciśnień. Jest ona jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na mapie stolicy i nieodłącznym elementem zabytkowej infrastruktury stacji filtrów. Był to czwarty remont w jej 136-letniej historii. Wieża na nowo olśniewa swoim blaskiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Wieża ciśnień na terenie Warszawskich Filtrów przez ostatnie miesiące oplecioną była gęstą siatką rusztowań. Prace renowacyjne prowadzone od marca tego roku trwały nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynku. Po zewnętrznej stronie renowacją objęto głównie ceglaną elewację – tu naprawy wymagały pęknięcia i ubytki w murze, w tym dekoracyjne elementy wykonane z piaskowca.

Nietypowy budynek

W sumie do prac konserwatorskich zaangażowanych było około 40 fachowców, w tym kamieniarze, dekarze, elektrycy, murarze. Modernizacja wieży była niezwykle złożonym projektem.

– Wieża ciśnień jest budowlą dość nietypową, dlatego do jej modernizacji należało podejść w sposób niestandardowy. Przed wykonawcą stało spore wyzwanie, którego trudność zaczęła się już na etapie ustawienia rusztowań na planie okręgu – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie.

Wieża ciśnień trudna również w środku

Równie skomplikowanym zadaniem były rusztowania wewnątrz wieży. Nie mniej wymagający był dobór metody konserwacji piaskowca, w tym oczyszczenia i uzupełnienia ubytków oraz właściwe dopasowanie kolorów, tak aby otrzymać dokładnie tę samą co pierwotna strukturę. Najbardziej czasochłonne okazały się prace w dolnej części budowli, której stan wymagał dużo więcej prac niż w części górnej, która była lepiej zachowana.

– Renowacja trwała ponad dziewięć miesięcy w zmiennych warunkach atmosferycznych, które wykonawca także musiał brać pod uwagę podczas poszczególnych czynności. Wszystkie odbywały się w ścisłej współpracy z kierownikiem robót konserwatorskich. Wykonawca remontu dołożył starań, by zachować jak najwięcej oryginalnych elementów – mówi Marek Smółka.

Wewnątrz prace konserwacyjne skupiły się m.in. na klatce schodowej. Oczyszczono także żeliwne rury, wymieniono i wzmocniono izolację, wykonana została instalacja elektryczna, odrestaurowane zostały drewniane drzwi.

Pomnik historii

Koszt remontu wieży to blisko 1,7 mln zł netto. Spółka na realizację zadania otrzymała finansowe wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego w wysokości
140 tys. zł w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. 40-metrowa wieża ciśnień została wybudowana w 1886 r. jako ważny element zaprojektowanej przez W. Lindleya stacji filtrów. Już latach 30 – tych XX w. została wyłączona z użytku i pełni dziś rolę zabytku, nad którym opiekę sprawują kolejne pokolenia stołecznych wodociągowców. Cała stacja filtrów na mocy rozporządzenia Prezydenta RP w 2012 r. została uznana za pomnik historii.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024