Mycie jezdni, zamiatanie przejść dla pieszych, wygrabianie trawników, pucowanie parków – w Warszawie trwają wiosenne porządki prowadzone na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta.

Wygrabiane są trawniki, w planach jest także mycie i naprawa płotków chroniących je przed dewastacją. Ponadto mechanicznie zamiatane są ulice. Zamiatarki wysprzątały już część jezdni w Śródmieściu, Wilanowie, Ursynowie i na Mokotowie. Gdy ustabilizują się dodatnie temperatury nawierzchnie zostaną także umyte, te prace realizowane są nocami, tak by nie blokować ruchu kołowego.

W parkach, którymi opiekuje się ZOM, także jest co robić. Pozimowe prace porządkowo-ogrodnicze dotyczą Ogrodu Saskiego, parku Ujazdowskiego, Praskiego, Fosy, Skaryszewskiego i Pola Mokotowskiego. Z parkowych alejek wymiatany jest piasek, który zabezpieczał nawierzchnię przed śliskością. Ponadto wygrabiane są trawniki, tam, gdzie obrodziło kopczykami kretowisk trwa rozgarnianie ziemi. Ogrodnicy przycinają różanki i krzewy, odsłaniają rabaty kwiatowe zabierając gałęzie stroiszu. Na umycie czekają ławki, kosze na śmieci i płotki. W planach jest także wypucowanie rzeźb, z czym jednak trzeba poczekać na ocieplenie. Podobnie rzecz ma się z uruchomieniem zbiorników wodnych i fontann.

"Gdzie niegdzie już kwitną sadzone jesienią krokusy. Czekamy jeszcze na tulipany i narcyzy, którymi obsadziliśmy ronda, place i parki. Wiosną zakwitnąć ma ok. 250 tys. tych kwiatów. I już tradycyjnie o tej porze roku obsadzimy Warszawę bratkami, jeśli tylko pozwoli na to pogoda kwiaty te udekorują stolicę w pierwszych dniach kwietnia" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej ZOM.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj