Sopot i Jastarnia przyłączyły się do akcji Komisji Europejskiej dotyczącej bioróżnorodności.

Niemal dziesięć lat temu UE zobowiązała się do powstrzymania utraty Bioróżnorodności w Europie do 2010 r. Jednak, pomimo postępu w pewnych dziedzinach nadal doświadczamy utraty Bioróżnorodności w niesłychanym tempie. Dlatego też rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej.

W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jednych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego Życia. W 2010 roku – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej – Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Jednym ze sposobów przekazania wiedzy o bioróżnorodności przez Komisję Europejską jest Wioska Bioróżnorodności. Nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą zapoznania najmłodszych z tematyką Bioróżnorodności – to oni decydują o przyszłości naszej planety. Naprawdę niewiele trzeba, by chronić różnorodność biologiczną.

Kolejnymi miastami w Polsce, które przyłączyły się do akcji są dwa nadmorskie kurorty – Sopot i Jastarnia. Od 4 do 13 sierpnia będzie można odwiedzić Wioskę w Sopocie na Skwerze Kuracyjnym.

W Jastarni w Parku Miejskim Wioska Bioróżnorodności będzie od 14 sierpnia do końca wakacji. Poza wystawą, której celem jest zapoznanie dorosłych i dzieci z tematyką Bioróżnorodności, dla odwiedzających przygotowane zostały liczne atrakcje. W kolejne weekendy 7-8 sierpnia w Sopocie i 14-15 sierpnia w Jastarni każdy, kto odwiedzi Wioskę pomiędzy 9.00 a 21.00 będzie miał szansę sprawdzenia swojej wiedzy o Bioróżnorodności. Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych oraz zasadzenia własnej roślinki.

Młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia, które po przekształceniu na bioróżnorodne będzie można opublikować na Facebooku. Odważni będą mieli szansę rozwiązania quizu na temat Różnorodności biologicznej. Dla wszystkich uczestników zajęć zostały przygotowane bioróżnorodne upominki.

Weekendy z Bioróżnorodnością:
7-8.08.2010, godz. 9:00-21:00, Sopot, Skwer Kuracyjny
4-15.08.2010, godz. 9:00-21:00, Jastarnia, Park Miejski

Więcej informacji:
– Strona internetowa kampanii: www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu
– Ostatnie badanie Eurobarometru na temat Różnorodności biologicznej: http://ec.europa.eu/public_opinion/index_en.htm
– Konkluzje Rady w sprawie Różnorodności biologicznej: http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/10/st07/st07536.en10.pdf
– Polityka UE w dziedzinie ochrony środowiska: http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj