Jak podaje internetowy tygodnik „New Scientist” znaleziony w ściekach wirus może pomóc w walce z chorobami Alzheimera, Parkinsona i Creutzfeldta-Jakoba.

Kluczowym elementem leku opracowanego przez NeuroPhage Pharmaceuticals jest białko bakteriofaga M13, który został wyizolowany ze ścieków w Niemczech już 50 lat temu. Przez ten czas wirus był wykorzystywany do szukania przeciwciał z potencjałem medycznym. Jego właściwości niszczenia złogów białkowych zostały odkryte przez przypadek. – To było całkowite zaskoczenie – powiedział Richard Fisher, główny naukowiec w NeuroPhage.

Mechanizm niszczenia złogów białkowych przez białko bakteriofaga polega na rozpoznaniu charakterystycznej anomalii strukturalnej białka, odpowiedzialnej za choroby mózgu i wystawianie ich na atak układu immunologicznego. Złogi białkowe to plątanina nienatywnych białek, które stopniowo gromadzą się w mózgu w postaci lepkiej mazi niszczącej neurony. Prowadzi to do zaników pamięci i zaburzeń zdolności umysłowych.

Lek oparty na białku bakteriofaga M13 jest pierwszym preparatem, który ma zdolność lokalizacji i niszczenia różnych rodzajów złogów białkowych odpowiedzialnych za wiele chorób mózgu, w tym Alzheimera, Parkinsona i Creutzfeldta-Jakoba. – Jest to lek nowej generacji, który może zatrzymać objawy tych chorób i zapobiec ich przyczynom – podkreśla Maria Carrillo, dyrektor naukowy US Alzheimer’s Association.

Ogłoszone w ubiegłym tygodniu wyniki badań pokazują, że lek rozbił złogi białkowe u myszy cierpiących na chorobę Alzheimera lub Parkinsona poprawiając zwierzętom zdolności poznawcze i przywracając wspomnienia. Inne obiecujące wyniki testów przeprowadzone na szczurach i małpach wskazują, że NeuroPhage Pharmaceuticals może ubiegać się o pozwolenie na rozpoczęcie testowania leku u ludzi.

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj