Jaworznickie przedsiębiorstwo wodociągowe po raz trzeci otworzyło swe bramy przed mieszkańcami. Z okazji Światowego Dnia Wody MPWiK zorganizowało Dzień Otwarty, podczas którego jaworznianie mogli się zapoznać z technikami produkcji, dystrybucji i oczyszczania wody.

– Tak jak w latach ubiegłych Dzień Otwarty miał charakter wycieczki – opowiada Sławomir Grucel z MPWiK. – Program zakładał wizytę na działającym od ponad 90 lat ujęciu wody pitnej Dobra, nowoczesnej przepompowni ścieków na ulicy Batorego, w naszej bazie sprzętowej, oczyszczalni oraz w laboratorium.

Pierwszym punktem zwiedzania przedsiębiorstwa było zlokalizowane w północno-wschodniej części Jaworzna ujęcie Dobra, składające się z dwóch studni głębinowych. Kolejną atrakcją była działającą od 2009 roku przepompownia ścieków na ulicy Batorego, której powstanie było elementem trwającego projektu modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego Jaworzno. Bezobsługowa i zautomatyzowana przepompownia jest ważnym elementem dla obecnie planowanej rozbudowy kanalizacji w dzielnicach Długoszyn, Ciężkowice, Pieczyska i Góra Piasku.

Następnie zwiedzających oprowadzono po terenie samego przedsiębiorstwa, gdzie pokazane zostały urządzenia używane na co dzień przez pracowników MPWiK. Zaprezentowana została m. in: zgrzewarka do rur PCV, pojazd pogotowia wod-kan, mini koparka oraz urządzenie do pakowania wody „wodoerka”. Mieszkańcy odwiedzili także pomieszczenie dyspozytora Spółki, gdzie pod numerem 994 dwadzieścia cztery godziny na dobę przyjmowane są zgłoszenia o awariach. Etapem  końcowym wycieczki był obiekt oczyszczalni ścieków oraz laboratorium, które stale monitoruje jakość wody w całym mieście.

– Zorganizowany w sobotę Dzień Otwarty, był już naszym trzecim spotkaniem z mieszkańcami. Taka forma kontaktu pozwala nam zapoznać jaworznian ze specyfiką naszej pracy oraz przybliżyć im tematykę produkcji, dystrybucji i oczyszczania wody – podsumowuje Sławomir Grucel.

źródło: jaworzno.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj