1 / 4

Ukończono pierwszy etap budowy placu zabaw we wrocławskim Parku Tysiąclecia. Plac pod nazwą „Średniowieczny Wrocław” w formie starego grodziska jest już niemal gotowy. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu czeka jedynie na wykonanie ostatnich poprawek. Otwarcie ma nastąpić już w lutym lub w marcu bieżącego roku.

Adresowany do najmłodszych odbiorców warowny gród w rekreacyjnej części parku Tysiąclecia powstaje w ramach dwóch projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego: nr 250 WBO 2019 oraz nr 198 WBO 2021.

Inwestycja za 3 mln zł

Koszt budowy „Średniowiecznego Wrocławia” w parku Tysiąclecia to ok. 3 mln zł.

– Budowa placu zabaw została już ukończona – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. – Gotowa jest cała konstrukcja. Wzgórze wyłożono specjalną miękką nawierzchnią, zamontowane są urządzenia, jak choćby zjeżdżalnia. Zakończono także budowę palisady, wzdłuż której można obejść całą warownię i urządzono teren wokół na przykład poprzez wytyczenie ścieżki – wylicza przedstawiciel wrocławskiego ZZM.

Otwarcie w lutym lub marcu

ZZM we Wrocławiu zapowiada, że uroczyste otwarcie obiektu nastąpić ma w momencie, gdy tylko zrobi się trochę cieplej i pogoda pozwoli na korzystanie z placu.

Dodajmy, że po zakończeniu wszystkich prac teren wokół został uporządkowany i obsiany trawą.

– Czekamy, aż błoto wyschnie a trawa się ukorzeni – mówi Marek Szempliński z ZZM we Wrocławiu. – W tym samym czasie wykonawca prowadzi ostatnie poprawki, zgodnie z protokołem odbioru. Chodzi między innymi o wzmocnienie zabezpieczeń, czy dodatkową impregnację elementów drewnianych. Pamiętajmy, że to wyjątkowy plac zabaw, z dość niepowtarzalną konstrukcją, więc dla bezpieczeństwa najmłodszych musimy wszystko dokładnie obejrzeć. Chcemy jeszcze uruchomić przy placu toalety, ale sanitariaty montujemy dopiero w marcu. Mimo to jesteśmy gotowi udostępnić plac dzieciom i całym rodzinom nieco szybciej – dodaje M. Szempliński.

Baszta, tyrolka i park linowy

Dodajmy, że w przyszłości „Średniowieczny Wrocław” zyskać ma również park linowy, tyrolkę, baszty i trampoliny

Jak zapewnia przedstawiciel ZZM, cienia również nie powinno zabraknąć, bo wokół inwestycji nasadzono wiele drzew, które – gdy tylko urosną – mają ochronić to miejsce przed promieniami słońca. Co ważne, planowane są już także kolejne nasadzenia.

Czytaj więcej

Skomentuj