W ubiegłym roku strażnicy miejscy z Włocławka podejmowali szereg czynności prawnych wobec właścicieli i opiekunów psów. Główne zaniedbania to wypuszczanie psów bez smyczy i kagańca, a także uchylanie się od obowiązku poddania psa obowiązkowemu, ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

W 2010 roku mieszkańcy ponad 300 razy dzwonili do dyżurnego włocławskiej Straży Miejskiej, ponieważ obawiali się biegających bez nadzoru czworonogów. Trudno się dziwić tym obawom biorąc pod uwagę doniesienia prasowe o ciężkich, a czasem wręcz tragicznych pogryzieniach na terenie całego kraju. Ubiegłoroczne statystyki podejmowanych przez strażników środków prawnych pokazują, że jest to nadal znaczny problem. Municypalni wypisali ponad 120 mandatów karnych skierowali 61 wniosków do sądu o ukaranie oraz pouczyli prawie 600 osób.

Ponadto strażnicy miejscy ujawnili 141 przypadków niedopełnienia obowiązku zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie, 595 przypadków nie uiszczenia obowiązkowej opłaty od posiadania psów a także 209 wykroczeń polegających na nieuprzątnięciu nieczystości po psach.

Oprócz działań typowo restrykcyjnych Straż Miejska prowadziła również działania profilaktyczne we włocławskich w szkołach, ucząc dzieci, jak unikać pogryzień a także, jak radzić sobie w kontakcie z agresywnym czworonogiem, aby minimalizować zagrożenie. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie obowiązki ciążą na nich samych, gdy są posiadaczami psa.

źródło: SM we Włocławku

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj