Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Wnioski taryfowe za wodę i ścieki. Jak się dobrze przygotować? To już ostatni dzwonek

Wnioski taryfowe za wodę i ścieki. Jak się dobrze przygotować? To już ostatni dzwonek
szp
29.10.2020, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

Taryfy w roku 2021 to będzie wyzwanie – mówi Łukasz Ciszewski, radca prawny i wspólnik w kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. I dodaje, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz gminy powinny jak najszybciej rozpocząć solidne przygotowania do złożenia wniosku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Wszyscy zdawali sobie sprawę, że w 2018 r. po stronie organu regulacyjnego nie było wtedy ani odpowiednich mocy przerobowych, ani odpowiedniego stopnia profesjonalizmu, żeby te wnioski taryfowe szczególnie wnikliwie weryfikować. – W większości przedsiębiorstw wnioski taryfowe zostały zweryfikowane i zatwierdzone „dość łagodnie” – ocenił Łukasz Ciszewski podczas tegorocznego kongresu Envicon.

– A fakt jest też taki, że nie wszystkie były „najwyższej jakości”. I to jest sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę teraz – mówił.

Regulator coraz bardziej skrupulatny

Od roku 2018 minęły raptem trzy lata, jednak przez ten czas w funkcjonowaniu regulatora, czyli PGW Wody Polskie oraz poszczególnych RZGW, wiele się zmieniło.

Obecnie RZGW – jako organy zatwierdzające taryfy – są bardziej profesjonalne. Pracownicy posiadają znacznie większą świadomość dotyczących przepisów, uwarunkowania taryf, itp. – Przez to dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych są to „godni przeciwnicy” – stwierdził Ciszewski.

Przez lata zmieniły się także uwarunkowania gospodarcze. Taryfy kalkulowane są na podstawie kosztów historycznych – ostatniego pełnego roku obowiązywania dotychczasowej taryfy, przemnożonej przez wskaźnik zaanonsowane w rozporządzeniu taryfowym. Ale życie i ekonomia są bogatsze niż przemnażanie wniosków przez wskaźniki, dlatego rozporządzenie pozawala dodać do tych kosztów również koszty realizacji planu modernizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju sieci oraz zmiany warunków ekonomicznych w czasie obowiązywania taryf.

– Jeśli wiemy, że koszty będą rosły w inny sposób niż te przemnożone historycznych kosztów przez wskaźnik, wtedy we wniosku taryfowym powinniśmy organowi regulacyjnemu udowodnić, że tak rzeczywiście będzie – przekonywał prawnik. Problem w tym, że udowodnienie tego może okazać się niełatwe. Także dla gmin.

Setki gmin ma problemy z wnioskami taryfowymi

Obecnie w Polsce działa około 700 spółek wodociągowo-kanalizacyjnych (część prowadzi działalność na terenie kilku gmin). Oznacza to, zdecydowana większość spośród 2,5 tys. gmin prowadzi działalność wod-kan poprzez wyodrębnione referaty w urzędach lub wyodrębnione jednostki budżetowe. – Praktyka tych ostatnich lat wskazuje, że gminy mają ogromne problemy z przygotowaniem prawidłowych wniosków taryfowych – mówił Ciszewski.

Jakie ewentualne podwyżki zostaną zaakceptowane przez RZGW, a jakie mogą spotkać sie z odmową zatwierdzenia? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy sporządzaniu wniosku taryfowego? O tym będzie można dowiedzieć się podczas webinarium “Prawo wod-kan w praktyce. Nowe wnioski taryfowe”, które odbędzie się w dniach 2-3 listopada.

Program webinarium dostępny TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024