Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Woda jest lepsza niż napoje dietetyczne. Tak mówią amerykańscy lekarze

Woda jest lepsza niż napoje dietetyczne. Tak mówią amerykańscy lekarze
pw
02.08.2018, o godz. 6:28
czas czytania: około 2 minut
0

Lepiej pić wodę, nawet gazowaną, niż napoje dietetyczne z dodatkiem słodzików. Do takich wniosków doszli specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wyniki prowadzonych przez dwa lata badań opublikowali na łamach pisma „Circulation”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Eksperci w dziedzinie odżywiania, lekarze i naukowcy przez dwa lata analizowali różne prace naukowe, które dotyczyły wpływu na zdrowie napojów dietetycznych, czyli takich, w których cukier zastąpiony został niskokalorycznymi słodzikami.

Autorzy tych prac zastanawiali się, jaki jest wpływ tych produktów na ryzyko demencji, udaru mózgu czy innych problemów zdrowotnych. Na tej podstawie eksperci ocenili, że wciąż zbyt mało jest dowodów na to, że picie napojów dietetycznych może szkodzić naszemu zdrowiu.

Lepsza woda niż napoje 

Jak napisali eksperci, wiele osób pije napoje dietetyczne, aby w ten sposób ograniczyć spożycie napojów słodzonych cukrem.

– Wiele słyszeliśmy o potencjalnie szkodliwym działaniu niskokalorycznych substancji słodzących, ale w większości są to spekulacje. My musimy się posługiwać wiarygodnymi danymi. Najlepszą radą, jaką możemy dać teraz, jest zmniejszenie konsumpcji tych napojów i unikanie ich nadmiernego spożycia – powiedziała wiceprzewodnicząca grupy ekspertów Alice H. Lichtenstein, dyrektor Cardiovascular Nutrition Laboratory na Tufts University w Bostonie.

Autorzy badań odradzają więc regularne, długotrwałe spożywanie napojów dietetycznych, zwłaszcza u dzieci. Ich zdaniem, o wiele lepszym rozwiązaniem jest picie wody, także gazowanej czy aromatyzowanej, ale bez cukru.

Ograniczone spożycie 

W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonym można zauważyć spadek konsumpcji zarówno napojów słodzonych cukrem, jak i substancjami niskokalorycznymi. Jeszcze kilkanaście lat temu dorośli Amerykanie wypijali ok. 170 ml napojów dietetycznych dziennie. W ostatnich latach spadło ono o blisko połowę. Blisko o połowę zmniejszyło się spożycie napojów słodzonych cukrem. Podobny spadek odnotowano także u dzieci.

Źródło: PAP, Polskie Radio

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024