46 tys. osób z miasta oraz okolic Sieradza musi stosować się do zaleceń Sanepidu związanych z wykryciem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Wodę z kranu można tam pić wyłącznie po odpowiednim przygotowaniu.

Woda nadaje się do spożycia przez ludzi po uprzednim przegotowaniu (min. 2 minuty) i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sieradzu skierował komunikat do odbiorców wody z wodociągu Sieradz-Kłocko. Łącznie ograniczenia związane z zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi dotykają 46 218 osób z miejscowości: Sieradz, Bogumiłów, Chojne, Charłupia Mała, Kłocko, Kuśnie, Kozy, Dąbrowa Wielka, Dzierlin, Dąbrówka, Kalinki, Sokołów, Okręglica, Okręglica-Kolonia, Bobrowniki, Borzewisko, Jeziory, Stoczki, Wiechutki–Kolonia, Wiechutki, Wiechucice, Wiechucice-Kolonia, Dzigorzew i Monice.

Sanepid informuje, że w próbkach wody pobranych z pięciu punktów wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Sieradz-Kłocko stwierdzono obecność ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C w ilości od 202 do 300 (i więcej) jednostek w 1 ml przy zalecanej 200 jednostek/1 ml w 1 ml w kranie konsumenta. Próbki pobrano m.in. w kranach w szkole podstawowej i sklepie spożywczym.

Stopień zagrożenia dla zdrowia pozwala jedynie na warunkową przydatność wody do spożycia. Sanepid wydał też zalecenie przywrócenie należytej jakości wody do 3 grudnia 2019 r.

Podobne ograniczenia dotknęły odbiorców wody z wodociągu Chlewo w gminie Goszczanów w powiecie sieradzkim, łącznie 1238 osób z miejscowości: Chlewo, Chwalęcice, Świnice Kaliskie, Sulmówek, Waliszewice, Wilkszyce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj