Woda z kopalń może trafiać do wodociągów

Woda z kopalń może trafiać do wodociągów
ko
20.12.2018, o godz. 11:22
czas czytania: około 1 minuty
0

Woda z podziemnych wyrobisk nadaje się do recyklingu. Do jej wykorzystania namawia Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Pilotażowy projekt przygotowywany jest w Czeladzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Co roku 67 mln metrów sześc. wody jest odpompowywanych z wyrobisk dawnych kopalń na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. 40 proc. z niej nadaje się – po uzdatnieniu – do wykorzystania w celach spożywczych.

Zamiast do rzek 

Odpompowywaniem zajmuje się należący do SRK Centralny Zakład Odwadniania Kopalń. Większość wody trafia do rzek, cieków i rowów melioracyjnych. Tylko 5 proc. wykorzystywane jest do celów przemysłowych i technologicznych. Odpompowywanie jest konieczne, by nie doszło do zalania czynnych zakładów, a także dla ochrony powierzchni.

Tymczasem analizy wykazały, że aż ok. 27 mln m sześc. podziemnych wód można po uzdatnieniu wykorzystać w sieci wodociągowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Czeladzi działa należąca do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń pompownia Saturn. Może ona dostarczyć do sieci 1,5 mln m sześc. wody zarówno do tego miasta, jak i pobliskich Siemianowic i części Katowic. SRK rozmawia na ten temat z samorządami miast. Chce też zwiększyć wykorzystanie wody do celów przemysłowych.

Tańsza niż z wodociągów?

Jeżeli uda się rozwinąć projekt, Zakład Odwadniania Kopalń poza odpompowywaniem podziemnych wód, zajmie się też regularnym dostarczeniem wody o odpowiednich parametrach do odbiorców, którymi byłyby samorządy. Woda ta mogłaby być tańsza niż dostarczana obecnie przez wodociągi.

Źródło: Trybuna Górnicza

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024