Przybywa w Polsce lokali, gdzie można poprosić o wodę z kranu. Jest zdrowa i darmowa, jej picie ogranicza powstawanie odpadów.

Moda na picie kranówki staje się coraz powszechniejsza. Firmy wodociągowe coraz częściej reklamują swoją wodę jako nieustępującą jakością źródlanej, tanią i nie przyczyniającą się do powstawania góry odpadów.

Picie kranówki wspierają zwolennicy idei ZeroWaste. W Europie Zachodniej i USA  na porządku dziennym jest podawanie dzbanków wody z kranu do posiłku, choć oczywiście klient ma do wyboru też wodę mineralną.

fb.com/razdwa8

Tu dostaniesz wodę z kranu

W Polsce takich lokali przybywa. Dane na ten temat zbierają organizatorzy kampanii Piję wodę z kranu. Najwięcej jest ich w dużych miastach.

W Krakowie można poprosić o kranówkę w kilkunastu lokalach. Podobnie w o wiele mniejszych Pabianicach. W Poznaniu takich miejsc jest prawie trzydzieści, w Warszawie około setki. Niektóre z nich na drzwiach przyklejają informację: Tu dostaniesz wodę z kranu.

Zobacz także >>> „Dlaczego Ci nie wystarczam?”, „Nigdzie mnie nie zabierasz”. Aquanet z nową, wyjątkową kampanią

Wydaje się, że prostego zysku z takiej akcji nie ma, nie ma bowiem rachunku za wodę. Jednak, jak mówi Aleksandra Robakowska z poznańskiej restauracji Lars, Lars and Lars: – Nie wszędzie musi być sprzedaż i zysk, podając kranówkę pomagamy środowisku. Wojciech Kozielski z krakowskiego baru Baza dodaje: – Prawo do szklanki wody za darmo ma każdy, bez względu na zasobność portfela.

Smaczna i bezpieczna

Firmy wodociągowe w ostatnich kilkunastu latach dokonały ogromnego postępu w dziedzinie uzdatniania wody.  W dużych lub średnich miastach woda jest badana zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent, jest jedynie instalacja wodociągowa w budynku. Smak wody można jeszcze poprawić stosując filtry węglowe. Specjaliści zalecają picie kranówki nieprzegotowanej, żeby nie pozbawić jej cennych pierwiastków mineralnych takich jak wapń czy magnez.

Aby otrzymać zgodę na otwarcie restauracji lub kawiarni, próbka wody pobranej z kranu, z którego będzie nalewana woda do picia i gotowania, musi  przejść dodatkowe badanie sanepidu.

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Świetnie że promuje się picie wody z kranu! Jestem jak najbardziej za. Szkoda tylko że w niektórych zakątkach Polski jeszcze woda ta nie smakuje zbyt dobrze :/ my musielismy zainwestować w system filtracji wody pureventfilters, aby ze smakiem wodę prosto z kranu wypić. Niemniej jednak inicjatywa bardzo fajna!!! 🙂

Skomentuj