Utrzymujące się już długi czas upały dają sie we znaki szczególnie mieszkańcom dużych miast. Dlatego w wielu z nich zainstalowano kurtyny wodne.

Kurtyna wodna to urządzenie, które wytwarza wysoki na kilka metrów wachlarz wody. Na co dzień służy strażakom do wytwarzania zasłon wodnych mających na celu zmniejszenie siły promieniowania cieplnego pożaru.

Pięć kurtyn wodnych pomaga krakowianom i turystom przetrwać największe upały. W środę, 14 lipca strażacy zamontowali takie instalacje na Rynku Głównym, koło dworca PKP, na placu Marii Magdaleny, na ulicy Szerokiej oraz w alei Róż. Kurtyny będą działać w upalne dni, od południa do godzin wieczornych.

Także w Poznaniu można od dzisiaj schłodzić się dzięki kurtynom w pięciu miejscach miasta (pl. Wolności, Stary Rynek, pl. Mickiewicza, przy dworcu PKS, ul. Ratajczaka przy Starym Browarze). Od jutra trzy kurtyny zostana zainstalowane również w Opolu.

Dziesięć kurtyn pojawiło się w stolicy w najchętniej odwiedzanych punktach miasta. "Kurtyna – rozpryskując mgiełkę wodną – schładza i nawilża powietrze w okolicy. Wytwarza wachlarz wody wysoki na ok. 3-4 m. Wykorzystuje ok. 3 tys. litrów wody na godzinę" – czytamy w komunikacie warszawskiego magistratu. Kurtyny będą tu działać codziennie w godz. 10 – 18 przez cały okres upałów.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj