Nawet pięć tysięcy litrów wody tracą Polacy w ciągu roku z powodu nieszczelnych kranów bądź spłuczek – wyliczyli inżynierowie z Krakowa.

Z okazji Światowego Dnia Wody, eksperci ds. zrównoważonego rozwoju z firmy Sweco Polska zanalizowali metody jej użytkowania przez Polaków i przedstawili sposoby, które mają pomóc w ograniczeniu jej zużycia.

Z badań wynika, że nieszczelny kran, z którego woda ścieka z częstotliwością jednej kropli na sekundę, to straty sięgające nawet pięciu tysięcy litrów w skali roku. Natomiast nieszczelna spłuczka w toalecie, której efektem jest stróżka wody o grubości jednego milimetra, to blisko 800 litrów rocznie.

Według danych hydrotechnicznych i administracyjnych Polacy zużywają blisko 170-200 litrów wody dziennie, a więc prawie dwukrotnie mniej, niż Amerykanie, a jednocześnie ponad czterokrotnie więcej, niż mieszkańcy Afryki. Osoby zamieszkujące najuboższe tereny na świecie użytkują natomiast, zaledwie od pięciu do dziesięciu litrów dziennie. Jest to równowartość jednego pociągnięcia spłuczki w toalecie.

– Często nawet bardzo małe usterki mogą prowadzić do znaczących strat, zarówno finansowych, jak i ekologicznych. Pomimo iż w stosunku do lat 80 ubiegłego wieku zużycie wody w Polsce zdecydowanie zmalało, to w dalszym ciągu jej wykorzystanie nie jest wystarczająco efektywne – mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska.

Eksperci wskazują, że ponad 40 proc. wody jest zużywane przez Polaków do kąpieli. Wg ich obliczeń, kran odkręcony przez pięć minut, to 50 litrów wody, a na kąpiel w wannie trzeba zużyć od 115 do 150 litrów. Korzystanie z prysznica pozwala natomiast zmniejszyć tą wartość nawet o 25 proc.

Drugą czynnością pochłaniająca najwięcej wody jest mycie naczyń oraz pranie – łącznie 22 proc. W dużym stopniu wynika to z ręcznego sposobu mycia, które pochłania jednorazowo blisko 40 litrów wody. To prawie czterokrotnie więcej, niż w wypadku zmywarek, które w zależności od marki zużywają od 12 do 15 litrów wody. Eksperci wskazują, że korzystanie, zarówno z pralek, jak i zmywarek przy pełnym obłożeniu przynosi znaczne oszczędności wody.

Według obliczeń Sweco, prawie 20 proc. wody pochłaniają natomiast urządzenia sanitarne. Jedna osoba w ciągu dnia zużywa na tą czynność od 15 do 30 litrów. Rozwiązaniem umożliwiającym obniżenie kosztów ich użytkowania jest instalacja spłuczek pozwalających na regulację strumienia.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj