Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Wodnym szlakiem po Bydgoszczy

Wodnym szlakiem po Bydgoszczy
mb
30.03.2015, o godz. 10:04
czas czytania: około 2 minut
0

W Bydgoszczy powstał pierwszy przemysłowy szlak tematyczny – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Najważniejsze hasła przyświecające projektowi ukryte są w skrócie TeH2O. T, czyli technika, H – historia, O – dwa razy opowieść!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Funkcjonowanie Bydgoszczy od początków jej istnienia było silnie związane z wodą, a dzięki niej również z przemysłem. Mnogość pozostałości dawnych obiektów produkcyjnych i rzemieślniczych sprawiła, że w ostatnich latach zaczęła rozwijać się tu turystyka przemysłowa. W związku z tym powstał Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, który łączy cenne historycznie i turystycznie obiekty przemysłowe. Spoiwem wszystkich elementów trasy jest woda.

Utworzenie szlaku zrealizowane zostało przez Miasto Bydgoszcz w ramach międzynarodowego projektu SHIFT-X współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. W Polsce w ramach tego projektu powstał wcześniej m.in. Szlak Energii w Łużycach czy Styryjski Szlak Żelaza. Oferta szlaku przeznaczona jest dla osób pragnących zdobyć nową wiedzę dobrze się przy tym bawiąc. Twórcy postarali się także o to, żeby oczarować zwiedzających i dostarczyć im niezwykłym wrażeń. Twierdzą oni, że – Szlak TeH2O to impuls do szukania informacji o mieście, historii „prosto z fabryki” i zgłębiania miejskich tajemnic. To spiritus movens zanurzenia się w nowym bydgoskim związku chemicznym.

Obiekty zostały wybrane po inwentaryzacji i waloryzacji dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy. Oceniane były takie aspekty jak np. unikatowość, walory estetyczno – artystyczne, atrakcyjność dla turysty. Miejsca są świadectwem dynamicznego rozkwitu miasta w XIX i XX wieku, mądrego wykorzystania sił natury w przemyśle i transporcie oraz istnienia wyspecjalizowanych grup zawodowych związanych z wodą (flisacy, śluzacy). Każdy z nich w przeszłości odegrał ważną rolę w rozwoju grodu nad Brdą.

Zdecydowano, że na trasie znajdzie się piętnaście obiektów. Prowadzi ona przez Exploseum, czyli muzeum prezentujące architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg, unikatowe w skali kraju Muzeum Mydła i Historii Brudu czy zieloną enklawę w sercu Bydgoszczy jaką jest Wyspa Młyńska. Szlak nie mógł ominąć również najważniejszych obiektów związanych z gospodarką wodną jak zabytkowa Hala Pomp, Wieża Ciśnień z pomostem widokowym, z którego można oglądać wspaniałą panoramę miasta i ponad 240-letni Kanał Bydgoski. Pozostałe obiekty to: Spichlerze nad Brdą, Muzeum Fotografii, Warzelnia Piwa, Muzeum Farmacji Apteki ,,Pod Łabędziem”, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. S. Malinowskiego, Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, Introligatornia przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Dawna Gazownia Miejska – Polska Spółdzielnia Gazownictwa, Fabryka Obrabiarek do Drewna oraz Barka Lemara.

Zwiedzanie obiektów jest doskonałą możliwością poznania nie tylko technicznych aspektów produkcji, tajników nauki i rzemiosła czy zachwycenia pięknem miejsc, ale także okazją do poznania fascynujących historii ludzi i wydarzeń z okresu rozkwitu Bydgoszczy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024