Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A podpisało umowę na pilotaż odzysku ciepła ze ścieków nieoczyszczonych z Veolia Energia Warszawa S.A.
Ścieki bytowe stanowią istotny problem w zarządzaniu infrastrukturą komunalną, a ich prawidłowe odprowadzanie i oczyszczanie jest kluczowe dla ochrony środowiska i zdrowia publicznego. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, dominującym systemem odprowadzania ścieków jest kanalizacja grawitacyjna. Tego typu systemy wykorzystują naturalny spadek terenu, co pozwala na przepływ ścieków bez potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń mechanicznych. A co w przypadku terenów, gdzie budowa takiego systemu byłaby kosztowna lub technicznie niemożliwa?
Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Barczewie pod Olsztynem, podczas modernizacji stacji ujęcia wody pitnej we wsi Barczewko wydrukowano w technologii 3D betonowy płaszcz na zbiornik na wodę pitną. Według inwestora druk trwał szybciej, niż budowa w tradycyjnej technologii.
Jak informują Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (MWiK), w mieście tym zrealizowane zostaną inwestycje, których efektem będzie budowa zbiorników retencyjnych, kanalizacji deszczowej i obiektów małej retencji. Łączna wartość przedsięwzięcia wynosi niemal 265 mln zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu FEnIKS 2021–2027 sięga prawie 166 mln zł.
Rząd zabezpieczył dodatkowe fundusze na usuwanie szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w województwie opolskim, a także na przywrócenie przepustowości koryt wraz z zabudową wyrw brzegowych na rzece Biała Lądecka w województwie dolnośląskim. Mowa tu o kwocie ogólnej rzędu 82 milionów złotych.