Oczekując, aż deklaracje autorów założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy Prawo wodne (dalej: założenia; nr projektu UD48) nabiorą konkretnego wymiaru w postaci pełnowymiarowego projektu nowelizacji tzw. ustawy branżowej (dalej: u.z.z.w.), warto zastanowić się, czy w wyniku aktywności sądów administracyjnych będącej pokłosiem licznych sporów taryfowych, które przedsiębiorstwa wod-kan toczyły i toczą z regulatorem, nie pojawiają się swoiste wytyczne interpretacyjne pokazujące podmiotom zaangażowanym w proces taryfowy właściwe metody kreacji taryf i prowadzenia tytułowej polityki.
Budynki kampusu jednego ze szpitali w Toronto będą ogrzewane i chłodzone energią termiczną ścieków. Kończą się prace nad największym tego typu projektem na świecie. Western Hospital będzie uzyskiwał ze ścieków do 90 proc. potrzebnego ogrzewania i chłodzenia.
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w listopadzie 2024 r. w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie ujawniono obecność wirusa polio typu 2, co nie świadczy o zachorowaniach wśród ludzi, ale zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje na konieczność podjęcia działań zapobiegawczych.
Do finiszu zbliża się budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Lipie i Dąbrówka w Gminie Radomsko (woj. łódzkie). Zgodnie z wcześniejszymi planami całość prac powinna dobiec końca jeszcze w listopadzie br.
Realizacja zadań związanych z obsługą Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), wiąże się ściśle z kompetencjami branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Jest tak ze względu na wynikający z wdrażania unijnych i krajowych regulacji prawnych, wymóg ewidencjonowania komunalnych osadów ściekowych. To specjalistyczna wiedza i szczególne kompetencje, których poszerzanie niezbędne jest dla prawidłowej obsługi tej dziedziny.