Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wody Polskie aktualizują listę obszarów zagrożonych suszą

Wody Polskie aktualizują listę obszarów zagrożonych suszą
MŁ/PAP
28.11.2024, o godz. 13:21
czas czytania: około 4 minut
0

Uaktualnienie listy obszarów zagrożonych suszą, a także przygotowanie zaleceń i dedykowanych programów przeciwsuszowych dla samorządów - mają się znaleźć w zmienionym planie przeciwdziałania skutkom suszy, nad którym pracują Wody Polskie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W czwartek, 28 listopada 2024, odbyła się konferencja prasowa Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pt. “Stop Suszy! Start Retencji!”, podczas której poinformowano o planach dotyczących aktualizacji obowiązującego planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Obecny plan został przygotowany na lata 2021-2027, dlatego rozpoczęto dwuletnie prace nad jego aktualizacją (aPPSS).

Aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy

Przypomniano, że w pierwszym PPSS znalazł się ogólny zbiór zaleceń i kierunków, natomiast w aktualizacji zawarte mają zostać konkretne działania i programy dla poszczególnych gmin i zlewni rzek. “Dzięki temu powstanie konkretny zestaw przedsięwzięć, którego wdrożenie na poziomie lokalnym umożliwi skutecznie przeciwdziałanie skutkom suszy” – wyjaśniono. Aktualizacja planu ma też zawierać działania dotyczące zarządzania ryzykiem suszy i uaktualnić ocenę obszarów zagrożonych suszą.

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska wskazała, że aktualizacja planu wymaga podjęcia działań na “bardzo wielu poziomach i na ogromną skalę”. “Tylko przez dialog i współpracę wszystkich interesariuszy będziemy w stanie wypracować kompleksowy zestaw rozwiązań” – podkreśliła.

Analizy i plany przebudowy urządzeń wodnych

Sam plan jest głównym dokumentem planistycznym, na podstawie, którego w Polsce realizowane są działania przeciwdziałające skutkom suszy. Zawiera m.in. analizy, plany przebudowy urządzeń wodnych pod względem retencji wody i szereg działań, których wdrożenie ma pozwolić na przeciwdziałanie skutkom suszy.

Ponadto w PPSS znajduje się lista inwestycji, które mają przyczynić się do zwiększenia odporności kraju na zmiany klimatu. W pierwszym planie, w którym perspektywa realizacji była do 2030 roku – zgodnie z informacją Wód Polskich – zawarto ponad 300 możliwych inwestycji, a zrealizowano 53 z nich o łącznej wartości blisko 150 mln zł. “Kolejnych kilkadziesiąt jest w trakcie realizacji” – dodano.

Polska w gronie krajów o najuboższych zasobach wodnych w UE

Wody Polskie zaznaczyły, że Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w Unii Europejskiej. “Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada niemal 3 razy mniej wody niż w większości państw Europy” – zauważono. Ponadto, gospodarstwo wodne obserwuje zmiany w opadach deszczu, gdyż “pada rzadziej, za to gwałtowniej i bardziej intensywnie, a skrajnie wysuszona (lub zabetonowana) ziemia nie jest w stanie przyjąć takiego opadu”.

Co w efekcie – jak dodano – sprawia, że woda opadowa bezużytecznie spływa do rzek i morza. W granicach kraju udaje się zatrzymać ok. 7,5 proc. średniego rocznego odpływu rzecznego, podczas gdy ze względu na warunki geograficzne możliwa jest retencja na poziomie 15 proc. Dodano, że skutkiem tego jest wysychanie jezior i rzek w Polsce.

Wody Polskie zauważyły, że we wrześniu br. stan wody w Wiśle przy bulwarach w Warszawie spadł do rekordowo niskiego poziomu 20 cm. Przypomniano, że w tegoroczne lato w niektórych regionach wprowadzono ograniczenia w dostawach wody, a rekordowo wysokie temperatury i silne wiatry pogłębiały problem braku wody. “Obecnie sytuacja nie jest dużo lepsza. W dorzeczu Wisły na ok. 50 proc. stacji wodowskazowych odnotowano niskie stany” – stwierdzono.

To krajowa inicjatywa

Jak wskazała prezes Kopczyńska stworzenie PPSS jest krajową inicjatywą, bowiem unijna Ramowa Dyrektywa Wodna nie wprowadza obowiązku tworzenia takich planów. “Polska zdecydowała się kilka lat temu go przygotować, właśnie dlatego, że ta susza bardzo nam dokucza i musimy coś z tym zrobić” – stwierdziła Kopczyńska. Prace nad dokumentem mają zakończyć się w 2027 roku, a Wody Polskie liczą, że zostanie on zaakceptowany odpowiednim rozporządzeniem ministra na przełomie 2027 i 2028 roku.

W 2021 roku Wody Polskie informowały, że PPSS dotyczy gospodarowania wodami w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej. Wskazano wówczas, że plan tworzony był na podstawie badań i analiz dotyczących suszy, z wykorzystaniem danych m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiego Obserwatorium Suszy (EDO), IMGW-PIB oraz Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB).

Natomiast w 2020 roku, gdy projekt planu przechodził ścieżkę legislacyjną, przekazano, że najistotniejszym elementem PPSS jest zawierający 26 pozycji katalog działań odwołujących się do wszystkich użytkowników wód, obszarów oraz typów susz. Działania te przełożono na szereg zadań i dokumentów planistycznych realizowanych na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wody Polskie
css.php
Copyright © 2024