Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Lider PAS: zawieszenie przyjmowania wniosków w "Czystym Powietrzu" - skandaliczne

Lider PAS: zawieszenie przyjmowania wniosków w
MŁ/PAP
29.11.2024, o godz. 13:51
czas czytania: około 2 minut
0

Zawieszenie przyjmowania wniosków w programie "Czyste Powietrze" jest niezrozumiałe i skandaliczne - podkreślił w rozmowie z PAP prezes Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. Dodał, że decyzja uderzy w tych, którzy planowali wkrótce zwrócić się do NFOŚiGW, by refinansować część poniesionych kosztów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała w czwartek, że nabór wniosków programie “Czyste Powietrze” został zawieszony do wiosny przyszłego roku. Przekazała, że zawieszenie przyjmowania wniosków jest “chwilowe”, ponieważ cały program wymaga reformy. Wyjaśniła, że skala nadużyć i nieprawidłowości jest tak duża, że nie ma możliwości równoległego prowadzenia programu i głębokiej reformy, stąd taka decyzja.


NFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie wniosków programu „Czyste Powietrze”


 

Andrzej Guła: “Decyzja jest kuriozalna, niezrozumiała, skandaliczna”

“Decyzja Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej jest kuriozalna, niezrozumiała, skandaliczna i podważa zaufanie do instytucji państwa” – ocenił w rozmowie z PAP prezes PAS Andrzej Guła. Według niego, decyzja ta uderza we właścicieli gospodarstw domowych, którzy planowali skorzystać z programu po to, by wymienić stare źródła ciepła i ocieplić swoje domy i tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie.”Jestem przerażony stopniem niekompetencji zarządu NFOŚiGW, który z dnia na dzień bez żadnej zapowiedzi wyłączył możliwość składania wniosków. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś od tygodnia zbierał faktury, już chciał złożyć ten wniosek i nagle w sposób absolutnie niezapowiedziany dowiaduje się o tym, że nie będzie mógł tego zrobić” – powiedział.

Zauważył, że zarząd NFOŚiGW ogłaszając bez wcześniejszego ostrzeżenia zawieszenie programu “uderzył” też w polską branżę remontowo-budowlaną, “a szczególnie w małe firmy”. W ocenie szefa PAS, skutkiem takiego działania będzie to, że ludzie planujący remonty wstrzymają się do czasu ogłoszenia nowego otwarcia programu, a w konsekwencji zatrzymają się nowe inwestycje.

Program potrzebuje reformy

Guła przypomniał, że Polski Alarm Smogowy informował wcześniej zarząd NFOŚiGW o tym, że jest zaniepokojony brakiem reform programu w kluczowych obszarach. “Mówiliśmy o tym, że program potrzebuje pilnej reformy w zakresie usprawnienia obsługi beneficjenta z uwagi na zatory płatnicze. System przyjmowania i rozpatrywania wniosków posługuje się narzędziami absolutnie nieadekwatnymi do obecnych czasów – funkcjonuje tam system papierowy; każda umowa jest przeglądana ręcznie” – wskazał lider PAS.

“Od dawna było wiadomo, że należało odbiurokratyzować ten program. W tej materii absolutnie nic się nie zmieniło w ostatnich miesiącach” – dodał Andrzej Guła.

Problemy z finansowaniem “Czystego Powietrza” pojawiły się w połowie grudnia ubiegłego roku. MKiŚ informowało wtedy, że zatrzymano wypłaty dla beneficjentów z powodu wyczerpania pieniędzy w NFOŚiGW. Wypłaty przywrócono po przeznaczeniu na program dwóch transz z KPO.

“Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie.

 

 


Hennig-Kloska: program “Czyste Powietrze” wróci do końca marca w nowej odsłonie

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Czyste powietrze
css.php
Copyright © 2024