Opolska spółka Wodociągi i Kanalizacja ma być sponsorem czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Taką informację podał w ubiegłym tygodniu prezydent miasta.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej ma odbyć się w Opolu od 8 do 11 czerwca. Rozmowy w tej sprawie toczyły się od wielu miesięcy. Czwarty dzień festiwalu, poświęcony muzyce alternatywnej, organizuje TVP Kultura.

Jednak jego organizacja stała pod znakiem zapytania ze względu na fundusze. Telewizja postawiła warunek, że miasto musi wesprzeć organizację kwotą 200 tys. złotych. Na taką korektę budżetu miasta nie zgodzili się opolscy radni i skierowali sprawę do zaopiniowania przez komisje budżetu oraz kultury, które miały zebrać się w ten czwartek.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski postanowił nie czekać i ogłosił, że festiwal wesprze finansowo miejska spółka wodociągowa. Uzasadnił to potrzebą obrony wizerunku miasta oraz “honoru stolicy polskiej piosenki”.

WiK Opole: umowy nie są podpisane

Joanna Krassowska, rzeczniczka Wodociągów i Kanalizacji w Opolu zapytana przez nas o to, jak doszło do podjęcia takiej decyzji, jaką kwotę spółka przekaże na organizację festiwalu oraz jaki procent stanowi to w kwotach przeznaczanych na podobne działaniu w skali roku, odpowiedziała, że sprawa jest jeszcze w toku. – Umowy nie są podpisane – zaznaczyła.

Tymczasem decyzja prezydenta Opola budzi kontrowersje wśród radnych.

– To omijanie prawa, bo decyzje w tej sprawie powinna podjąć rada miasta – ocenia Zbigniew Kubalańca, przewodniczący klubu radnych PO. – Miasto nie jest prywatnym folwarkiem pana prezydenta. Przypominam, że negocjacje z telewizją trwały kilka miesięcy, a dopiero w ubiegłym tygodniu zostaliśmy poinformowani przez prezydenta, że można zrobić z TVP czwarty dzień. Prezydent może dalej z nami rozmawiać przez media, ale tak nie da się na dłuższą metę rządzić – cytuje radnego Nowa Trybuna Opolska.

Co na to NIK?

Niedawno na temat zasadności wydawania pieniędzy przez spółki wodociągowe wypowiadał się w wywiadzie dla Rzeczpospolitej prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Mówił on m.in., że o ile koszty związane z promocją czy np. akcjami edukacyjnymi dotyczącymi potrzeby oszczędzania wody nie budzą wątpliwości, to wspieranie budżetu imprez innego charakteru organizowanych przez samorząd powinno odbywać się określonej procedurze przetargowej.

źródło: nto.pl, rp.pl

Czytaj więcej

Skomentuj