26 sierpnia 2011 r. wodociągowcy z całej Polski spotkali się w stolicy na trzydniowych ogólnopolskich rozgrywkach sportowych organizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła ekipa z MPWiK w Lublinie.

Większość z zaplanowanych dyscyplin zorganizowano na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Nowoursynowskiej 166 w Warszawie. Zawody lekkoatletyczne odbywały się na obiektach sportowych Gimnazjum 92 przy ul. Koncertowej 4, natomiast mecze piłki nożnej rozgrywano na Stadionie RKS Okęcie. Dodatkowo na Kanale Żerańskim, w sobotę 27 sierpnia miały miejsce zawody wędkarskie.

W Spartakiadzie wzięło udział ponad 1400 pracowników przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z całej Polski. W 24 konkurencjach sportowych (w 17 dyscyplinach) wystartowały 53 drużyny, których zawodnicy rywalizowały m.in. w piłce nożnej, piłce siatkowej, biegach przełajowych, pływaniu, wieloboju siłowym, tenisie ziemnym
i stołowym oraz wędkarstwie.

I miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli sportowcy z Lublina (MPWiK w LublinieSp. z o.o.). Na II miejscu znalazła się drużyna gospodarzy tegorocznych Igrzysk (MPWiK w m.st. Warszawie S.A.), a na III – ekipa z Łodzi (ZWIK Sp. z o.o. w Łodzi) .

Zwycięzcami rozgrywek piłkarskich zostali pracownicy wodociągów z Jaworzna (MPWiK Sp. z o.o. w Jaworznie), drugie miejsce przypadło drużynie lubelskiej natomiast brązowy medal wywalczyli piłkarze z łódzkiego ZWiK. Turniej piłki siatkowej wygrała drużyna ze Szczecina (ZWiK Sp. z o.o. w Szczecinie), srebro zdobył zespół z Gliwic (PWiK Sp. z o.o. w Gliwicach), brąz przypadł w udziale wodociągom warszawskim (MPWiK w m.st. Warszawie S.A.).

Honorowy Patronat nad imprezą objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patronat medialny nad igrzyskami sprawowały czasopisma branżowe: „Wodociągi-kanalizacja”, „Inżynieria Bezwykopowa”, „Instal”, „Ochrona środowiska gospodarka komunalna” oraz portal inżynieria.com.

Wydarzenie zorganizowano przy współpracy z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie i w całości sfinansowano z opłat wniesionych za uczestnictwo w imprezie oraz środków przekazanych przez 22 sponsorów.        

Zakończenie Spartakiady odbyło się 28 sierpnia i poprzedzone było sztafetą pracowniczą – jedyną konkurencją branżową, w której ekipy wodociągowe spróbowały swoich sił. Niepokonana w m.in. skręcaniu zasuw do kołnierzy okazała się drużyna wodociągów siedleckich (PWiK Sp. z o.o. w Siedlcach).

Ogólnopolska Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji organizowana jest od 1991 roku przez środowiska branżowe. Zeszłoroczne rozgrywki odbywały się we Wrocławiu  i poprzedzały przygotowania wrocławskich wodociągów do obchodów 140-lecia istnienia. Decyzją sportowców, biorących udział w Spartakiadzie urządzonej w 2000 roku w Warszawie, patronem kolejnych zawodów został zmarły 1999 r. Tadeusz Jakubowski. Ten wieloletni pracownik wodociągów lubelskich był nie tylko znanym w środowisku innowatorem i społecznikiem działającym na rzecz poprawy warunków pracy, ale także aktywnym członkiem NSZZ Solidarność. Niezwykle ceniony i szanowany przez pracowników MPWiK w Lublinie, Tadeusz Jakubowski był wielokrotnie wybierany do Rady Pracowniczej. Przyczynił się on również do wznowienia, po 6 latach przerwy, idei zawodów sportowych pracowników branży. Z jego inicjatywy w 1997 roku do Lublina przyjechało 500 zawodników z 17 spółek wodociągowych. Od tego momentu spartakiady odbywają się corocznie,  gromadząc coraz większą ilość uczestników.

Tegoroczną Spartakiadę zorganizowano w roku Jubileuszu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A, w którym stołeczne wodociągi i kanalizacja obchodzą 125-lecie powstania.

 
źródło: MPWiK w Warszawie


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj