Wody kopalniane zrzucone do Odry przy obecnych niskich stanach wody w mogłyby spowodować wysokie stężenie chlorku sodu, a wysokie stężenie soli zaburza z kolei analizy pomiaru rtęci. Dlatego wstępne wyniki niemieckich badań mogły wskazywać obecność rtęci.
Wysokie zasolenie
Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że w Odrze występuje w dalszym ciągu wysoki stopień zasolenia.
— To są prawdopodobnie zrzuty kopalniane. Mamy w Polsce kopalnie, które mają wody kopalniane, a one mają ekstremalnie wysokie zasolenie. Jeżeli duża ilość takiej wody dostałaby się do Odry, spowodowałoby to duże stężenie soli i organizmy żywe by umierały — tłumaczy prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.
Niedowład władzy
Według eksperta, gdyby odpowiednie służby zareagowały na zaistniałą sytuację wcześniej, można byłoby w znaczny sposób ograniczyć negatywne skutki katastrofy ekologicznej.
— Gdyby to było szybko zdiagnozowane, że chodzi o duże stężenie soli, byłoby spuszczenie wody, być może z kilku zaporówek, które są również dopływami do Odry. Spowodowałoby to duże rozcieńczenie i uratowanie życia w Odrze. To pokazuje niedowład władzy i wszystkich osób zarządzających tym kryzysem — ocenia prof. Drąg.
źródło: tok.fm
POLAK
Komentarz #196360 dodany 2022-08-15 22:01:33
Brawo! Rodziny na stanowiskach... Moskwa musi ukarać swojego męża z Wód polskich... Ryczeć się chce:(((