Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę – poinformował w piątek prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.

W piątek Grzegorz Szymoniuk, dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą Wód Polskich przekazał, że w sobotę spodziewane jest dotarcie fali wezbraniowej na Wiśle na Mazowsze. Dodał, że do Warszawy dotrze najprawdopodobniej w niedzielę po południu.

– Pragnę uspokoić, że stan wody najprawdopodobniej nie przekroczy stanu ostrzegawczego – dodał dyrektor.

Wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski zaznaczył, że mimo iż nie jest spodziewana taka fala, która mogłaby zagrozić mieszkańcom, to wszystkie służby cały czas pozostają w gotowości.

Przemysław Deca natomiast przypomniał, że w gm. Sobienie Jeziory modernizowane są wały przeciwpowodziowe. Trwają inwestycje 3 kilometrów wałów za ok. 5 mln zł. Dodał, że są zaawansowane rozmowy z zarządem województwa mazowieckiego i zapewne w tym roku ruszą kolejne inwestycje na wałach. W gm. Maciejowice jeszcze w tym roku będzie naprawiane ok. 4 km wałów.

– Wisła potrafi być niebezpieczna, o czym świadczy historia. Dokładnie 10 lat temu mieliśmy na Wiśle bardzo duże problemy. Mieliśmy, można powiedzieć, tragiczną sytuację. Dlatego szczególnie w tym okresie – maj, czerwiec lipiec musimy tutaj uważać – zaznaczył prezes Wód Polskich.

Czytaj więcej

Skomentuj