Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest uprawnione do kontrolowania sposobu użytkowania wód. Urządzenia wodne muszą być zgłoszone, a urzędnicy Wód Polskich sprawdzają w terenie jak one wyglądają. Kontrole właścicielskie rozpoczęły się właśnie na Mazurach.
Kontrolerzy mogą nakazać rozbiórkę nielegalnie postawionego pomostu, a do tego nałożyć grzywnę na właściciela. Pomost o długości powyżej 25 metrów powinien mieć pozwolenie na budowę oraz pozwolenie wodno-prawne. Opodatkowane jest także posiadanie urządzeń wodnych znajdujących się na wodach publicznych. Właściciel pomostu wędkarskiego czy przystani dla żaglówek płaci 5 zł za metr kw. powierzchni rocznie.
Pracownicy Zarządu Zlewni w Giżycku rozpoczęli też kontrole ogrodzeń nad jeziorami. Sprawdzają czy płoty nie umożliwiają przejścia brzegiem. Prawo wodne zabrania bowiem grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
Wynika to z obowiązującego w Polsce powszechnego prawa korzystania z powierzchniowych wód publicznych — śródlądowych, morskich wód wewnętrznych i wód morza terytorialnego. Prawo przejścia przysługuje każdemu. Grodzić brzegu nie mogą też ośrodki wypoczynkowe czy kluby żeglarskie.
Kontrolerzy nie muszą informować o prowadzonej kontroli, bo mogą ją przeprowadzić z wody. Wyślą jednak właścicielowi ustalenia pokontrolne, do których będzie się musiał zastosować. W maju Wody Polskie prowadziły na Mazurach szkolenia dotyczące tych przepisów.
Wody Polskie przypominają, że naruszenie zakazu grodzenia brzegu wód publicznych — stanowi wykroczenie, za które można zostać ukaranym grzywną do 5 tys. złotych.
Źródło: Wody Polskie/Radio Olsztyn
Jan
Komentarz #12346 dodany 2018-06-15 13:25:12
Całkowicie popieram kontrolę swobody dostępu do wód publicznych. Płoty czasami kończą się w wodzie. Takie samolubne i bezprawne działania degradują przestrzeń publiczną. W mojej ocenie wolność osobista to także wolność do przemieszczania się i do korzystania ze wspólnych rzek i jezior.