Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wody Polskie zaktualizowały mapy zagrożenia powodziowego dla ok. 7 tys. km rzek

Wody Polskie zaktualizowały mapy zagrożenia powodziowego dla ok. 7 tys. km rzek
jwo/PAP
17.11.2020, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

Wody Polskie w tzw. II cyklu planistycznym, zaktualizowały mapy zagrożenia powodziowego dla ok. 7 tys. km rzek oraz wszystkie mapy ryzyka powodziowego dla ok. 14,5 tys. km. rzek - poinformowały Wody Polskie we wtorkowym komunikacie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Dodano, że wykonano nowe mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego dla ok. 13,8 tys. km rzek. Z kolei dla powodzi od strony morza opracowanie aktualizacji i nowych map objęło ok. 1,2 tys. km obszarów wybrzeża i ujściowych odcinków rzek. Łącznie mapy opracowane zostały dla ok. 28 tys. km rzek.

“Jesteśmy obecnie w trakcie II cyklu planistycznego w zarządzaniu ryzykiem powodziowym. Trwającym pracom koncepcyjnym towarzyszy realizacja konkretnych działań, zaplanowanych w poprzednich latach. Najbardziej spektakularne z takich przedsięwzięć, choć nie jedyne, to oddany do użytku w połowie roku zbiornik retencyjny Racibórz Dolny. Inwestycja zapewnia ochronę przeciwpowodziową na odcinku Odry od Raciborza aż po Wrocław, w tym miast-symboli, tragicznie doświadczonych przez powódź tysiąclecia z 1997 r.” – powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich.

Przypomniał on, że już w połowie października obiekt przeszedł pierwszy, poważny sprawdzian, przyjmując wody niesione przez falę wezbraniową na Odrze. W sumie zbiornik zgromadził ponad 50 mln metrów sześciennych wody, bezpośrednio chroniąc przed zalaniem mieszkańców m.in. Dziergowic, Lubieszowa, Bierawy, Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic oraz Sławic, Żelaznej i Brzegu, jak również wiele ważnych obiektów, w tym szpital i oczyszczalnię ścieków w Kędzierzynie-Koźlu.

“Warto jednak podkreślić, że potencjał zbiornika Racibórz Dolny jest dużo większy – w październiku wykorzystaliśmy tylko 25 proc. jego rezerwy powodziowej” – powiedział Woś.

Jak informują Wody Polskie głównymi celami zarządzania ryzykiem powodziowym jest zahamowanie wzrostu i obniżenie jego poziomu oraz poprawa systemu zarządzania nim.

“W aktualizowanych Planach Zarządzania Ryzyka Powodziowego wyodrębniono w sumie 11 celów szczegółowych i aż 31 różnych typów działań, które muszą być realizowane w zmaganiach z zagrożeniem powodziowym. Z jednej strony daje to wyobrażenie jak skomplikowany jest to proces, a z drugiej, jak kompleksowego wymaga podejścia” – wyjaśnił wiceprezes Woś. Szczegółowa lista pogrupowanych merytorycznie działań dostępna będzie na stronie www.stoppowodzi.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024