Myśliński z wykształcenia jest historykiem sztuki, przez lata zajmował się popularyzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego regionu. W ostatnich latach zawodowo był związany z Muzeum Historii Kielc, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora. Wcześniej pracował w Muzeum Narodowym w Kielcach i Oddziale Panoramy Racławickiej we Wrocławiu.
Znaleźć równowagę
Znany jest także z działalności społecznej – organizował seminaria konserwatorskie oraz akcje na rzecz ochrony architektury XX wieku. Jako prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego od lat angażował się w renowację zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach.
Nowy konserwator zabytków podkreślił, że chce znaleźć równowagę między potrzebami nowoczesnych zmian a ochroną zabytków. – Często potrzeby współczesności kolidują z tym, co stare, ale można je pogodzić. Możliwe jest znalezienie kompromisu, który zadowoli wszystkie strony. Interwencja, gdy problem już istnieje, jest zazwyczaj spóźniona. Wiele miejsc i obiektów wymaga wcześniejszej ochrony konserwatorskiej, na przykład przez wpis do rejestru zabytków – zaznaczył.
Myśliński zastąpił na stanowisku odwołaną pod koniec stycznia Joannę Modras, która pełniła funkcję konserwatora od 2022 r.
Inspektor jakości handlowej
Wojewoda powołał także w poniedziałek Małgorzatę Libudę na stanowisko świętokrzyskiego wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz Edytę Marcinkowską na zastępcę świętokrzyskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Libuda ma doświadczenie w zarządzaniu sektorem biznesowym, gdzie pełniła funkcje menedżerskie w zakresie rozwoju oraz organizacji szkoleń i konferencji. Marcinkowska, chemiczka z wykształcenia, od lat związana jest z administracją samorządową. W latach 2012–2020 była wicedyrektorem Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, a następnie kierowała departamentami zajmującymi się ochroną środowiska w Łodzi.
Nowi urzędnicy obejmą swoje obowiązki w najbliższych dniach.
Komentarze (0)