Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pełna współpraca całego społeczeństwa i jeden cel - pomoc uchodźcom

Pełna współpraca całego społeczeństwa i jeden cel - pomoc uchodźcom
MŁ/PAP
24.02.2023, o godz. 11:26
czas czytania: około 4 minut
0

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała pełną współpracę całego polskiego społeczeństwa, które miało jeden cel - pomoc jak największej grupie ludzi uciekających przed wojną - oceniła w rozmowie z PAP minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W nocy z 23 na 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu “specjalnej operacji militarnej”. Chwilę później wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. W pierwszych tygodniach wojny do Polski w poszukiwaniu schronienia przybyło przeszło milion uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci. Do teraz przez nasz kraj przewinęły się miliony uciekających przed wojną. Około 1,5 mln pozostaje w Polsce.

Precedens na światową skalę

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w rozmowie z PAP podkreśliła, że to, co działo się na naszej wschodniej granicy w pierwszych momentach agresji Rosji na Ukrainę jest precedensem na skalę światową. Dodała, że całe nasze społeczeństwo we współpracy z rządem i organizacjami pozarządowymi miało jeden cel – pomoc jak największej grupie uchodźców wojennych.

– To był krótki czas i ogromna liczba osób, a my do tej pory nie mieliśmy jako społeczeństwo podobnych doświadczeń, ale dzięki tej współpracy udało się uniknąć katastrofy humanitarnej i pomóc bardzo dużej grupie ludzi. Uważam, że świat może nas podziwiać w tym względzie – powiedziała Ścigaj.

Wojna nadal trwa

Dodała, że wojna trwa nadal, ale forma pomocy udzielanej uchodźcom się zmieniła. – To musi się zmieniać, szczególnie dla osób, które pozostają u nas już rok. To są osoby, którym w jakiś sposób dach nad głową i jedzenie zostały zapewnione. Uchodźcy powinni – korzystając też z własnych możliwości – angażować się w życie społeczne i gospodarcze, i tak się dzieje, bo prawie 70 proc. Ukraińców podjęło pracę, płaci podatki, uczy się języka i dobrze funkcjonuje.

Ilu osobom udało się pomóc?

Zapytana, ilu osobom udało się udzielić pomocy zaznaczyła, że podanie dokładnych liczb nie jest możliwe, a pomoc trzeba podzielić na różne rodzaje, jak udzielenie schronienia, pożywienia, pomoc w integracji, w nauce języka, w kwestiach zawodowych, czy w opiece nad osobami zależnymi.

– Są różne obszary, w których te liczby są różne – powiedziała. Dodała, że obecnie w Polsce przebywa ok. 1,5 mln osób z ponad 8 mln, które przewinęły się przez nasz kraj. – Z tego prawie milion osób to osoby aktywne zawodowo, a pozostałe to osoby zależne, w tym dzieci. “Ponad 600 tys. osób podjęło w czasie ostatniego roku pracę – powiedziała.

Powołując się na wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwróciła uwagę, że uchodźcy z Ukrainy część kosztów, jakie poniosła Polska udzielając im pomocy refundują w podatkach i w składkach zdrowotnych.

– To jest krwiobieg zamknięty. Według danych PIE w ostatnim czasie wkład Ukraińców w Polski PKB jest na poziomie 1 proc., więc już w tej chwili możemy mówić o integracji, a nie tylko wyłącznie o pomaganiu, czyli rzeczywiście o współtworzeniu naszej gospodarki” – mówiła.


Miasta podsumowują działania wspierające Ukrainę. W pierwszą rocznicę inwazji rosyjskiej marsze, wystawy i inne uroczystości


Zapytana o przygotowania do ewentualnej kolejnej fali uchodźców z Ukrainy powiedziała, że Polska ma już przetestowany cały system interwencji w przypadku dużej fali uchodźczej. – Rok temu robiliśmy coś, co u nas nie funkcjonowało. Potrzebne były procedury i ustawa, która dostosowałaby pomoc w taki sposób, aby uchodźcy nie byli w Polsce na specjalnych prawach, ale byli włączeni we wszystkie nasze systemy funkcjonowania – ochronę zdrowia, politykę społeczną. To powoduje, że gdyby taka sytuacja zdarzyła się ponownie, mamy szybką możliwość odtworzenia wszystkich zbiorowych miejsc noclegowych, czy punktów recepcyjnych. To wszystko jest i to wszystko można odtworzyć w ciągu kilku dni – zapewniła.

Jednocześnie wskazała, że żadne dane nie wskazują, aby taka sytuacja miałaby się powtórzyć. – Nawet po dość dużych atakach na infrastrukturę krytyczną dotychczas fale uchodźcze się nie zwiększyły – powiedziała.

Wzajemnie potrzebni

Ścigaj wśród zmian, które mają jeszcze bardziej pomóc uchodźcom z Ukrainy jest m.in. pilotaż programu “Wzajemnie potrzebni” i nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. W ramach programu przewidziano m.in. 100 tys. zł na remont mieszkania, a także pomoc w znalezieniu pracy i opiece nad dziećmi lub osobami starszym. Program ma służyć lepszej integracji społecznej m.in. uchodźców z Ukrainy. – To program innowacyjny i przełomowy, ma charakter międzynarodowy ponieważ do jego realizacji jako rząd mamy współpartnerów w postaci UNHCR, ONZ i UNICEF – powiedziała minister Ścigaj.

Dodała, że ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców ma z kolei przyspieszyć sprawy związane z pozwoleniami na pracę i umożliwić ochronę pracownicze cudzoziemców.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024