Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego, Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, nazywaną również „Zielonymi Pulitzerami” otrzymali Maciej Kuciel i Daniel Liszkiewicz za reportaż interwencyjny „Z huty Katowice do starej cegielni” (TVN Superwizjer, emisja: 29.09.2015 r.). Reportaż jest efektem dziennikarskiego śledztwa, które ujawniło skażenie środowiska na wielką skalę w cegielni w Ogrodzieńcu (woj. Śląskie), gdzie zwożone są toksyczne odpady przemysłowe. Badania próbek szlamów i wody wykazały, że dopuszczalne normy dla obszarów przemysłowych zostały tam przekroczone nawet 138 razy. Tymczasem właściciel cegielni przekonywał, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a ze szlamu będzie produkować cegły do budowy domów. Przeczą takiej możliwości eksperci z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.
Nagroda pieniężna trafiła także do Alicji Grzechowiak za reportaż „Dona” (TVP Białystok, emisja: 6.05.2015 r.). Reportaż opowiada o rodzinie prowadzącej gospodarstwo ekologiczne na Podlasiu, zajmującej się m.in. hodowlą koni rasy cygańskiej i przywracaniem w sadach dawnych gatunków jabłek. W tym roku pierwszy raz SDP zdecydowało o przyznaniu dwóch nagród pierwszych.
Wyróżnieniem jury uhonorowało cykl artykułów Mirosława Dragona pt. „Ballada o wycinaniu lasów w okolicy Wołczyna”, „Nie widzę, nie słyszę, nie mówię”, „Wołczyńska siekierezada”, które ukazały się na łamach „Nowej Trybuny Opolskiej” oraz Łukasza Kowalskiego z TVP Katowice za reportaż „Pył nas zabija”.
W czwartkowej gali uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu Klubu EKOS: Robert Borkacki, prezes i Krystyna Forowicz, zastępca prezesa oraz Piotr Zapałowski, dyrektor PGK “Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie.
Komentarze (0)