Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na monitoring zwierząt żyjących na terenach budowy tzw. obwodnicy Leśnicy. Planowana trasa ma w części, dotyczy to szczególnie nowego mostu Ratyńskiego, przebiegać przez tereny objęte programem Natura 2000.

– Badania, które od wiosny do jesieni prowadzić będzie zwycięzca przetargu, mają dać odpowiedź czy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu inwestycja wpłynie na życie zamieszkujących ten teren zwierząt, m.in.  bobrów, ptaków, wydr i nietoperzy – wyjaśnia Marek Szempliński z nadzorującej ten projekt spółki Wrocławskie Inwestycje. – Monitoring polegać będzie na policzeniu wszystkich przedstawicieli gatunku występujących na tych terenach, obserwacji miejsc żerowania, gniazd. Zależy nam na tym, by inwestycja w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na naturalne środowisko.

Badania mają przede wszystkim rozwiać wątpliwości dotyczące wpływu na faunę fragmentu obwodnicy, tzw. nowego mostu Ratyńskiego. To wiadukt, który powstanie nad istniejącą tam obecnie starą przeprawą.

– Podwójny most, to na pewno świetne rozwiązanie dla kierowców, pytaniem pozostaje jak podwójna przeprawa wpłynąć może na życie występujących w okolicy zwierząt – tłumaczy Marek Szempiliński – dlatego chcemy rozpocząć monitoring jeszcze zanim ruszą prace, tak aby w zależności od wyników móc jeszcze spróbować wprowadzić jakieś poprawki, służące ochronie środowiska. 

Obwodnica Leśnicy ma być gotowa w 2013 r. Dzięki niej wydatnie ma zmniejszyć się ruch na wąskich ulicach osiedla, z których wiele ma status zabytkowych. W tej chwili Wrocławskie Inwestycje czekają na decyzję środowiskową dotyczącą projektu budowy, którą wydać ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

źródło: wroclaw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj