140 tysięcy metrów sześciennych na dobę – tyle ścieków będzie trafiało do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ) na Janówku. To dwa razy więcej niż dotychczas. Prace przy rozbudowie obiektu trwają od ponad roku i właśnie są na półmetku.

Na Janówku stoją już wszystkie nowe obiekty służące do oczyszczania ścieków (bloki biologiczne, osadniki wstępne). – Teraz trwa betonowanie czterech komór fermentacyjnych. Obecnie prac budowlanych jest coraz mniej, natomiast nadchodzi czas na dostawę urządzeń i wstępne próby ruchowe – mówi kierownik WOŚ Janówek Krzysztof Kołodziejczyk.

Po rozbudowie Janówek będzie oczyszczał ścieki z całego Wrocławia. Aby nieczystości z północnej części miasta mogły trafiać do WOŚ, modernizowana jest przepompownia ścieków w Starym Porcie przy ul. Kleczkowskiej. Teraz do oczyszczalni kierowanych jest 60 % nieczystości. Reszta trafia na pola irygacyjna na Osobowicach. Tak jest od ponad stu lat. Ścieki na polach irygacyjnych to nie tylko uciążliwe zapachy dla mieszkańców Osobowic czy Świniar. To także wylęgarnia komarów.

Janówek będzie oczyszczał większą ilość ścieków, a dzięki najnowszej technice będzie można uzyskać więcej, niż dotychczas, biogazu, czyli naturalnego, ekologicznego paliwa. – Już teraz wykorzystujemy biogaz do ogrzewani i wytworzenia energii elektrycznej na oczyszczalni – mówi rzecznik MPWiK Konrad Antkowiak. Dodatkowo na terenie oczyszczalni wybudowana zostanie suszarnia osadu.

Dzięki rozbudowie oczyszczalni do kanalizacji będą mogli być podłączeni wszyscy wrocławianie. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej musi to nastąpić do 2015 roku. WOŚ będzie gotowa w 2011 r. Oczyszczalnia na Janówku to największa inwestycja MPWiK w ramach Projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II". Rozbudowa dofinansowana jest z unijnego Funduszu Spójności.

źródło: wroclaw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj