Wrocław. Osiedlowi radni protestują przeciwko zakładowi przetwarzania odpadów

Wrocław. Osiedlowi radni protestują przeciwko zakładowi przetwarzania odpadów
13.02.2024, o godz. 20:36
czas czytania: około 5 minut
0

Grupa osiedlowych radnych we Wrocławiu protestuje przeciwko powstaniu zakładu przetwórstwa odpadów. Duńska firma chce ich zdaniem produkować przy ul. Szczecińskiej paliwo dla biogazowni. Urzędnicy przekonują, że inwestycja została wstrzymana.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zakłady przetwórstwa odpadów funkcjonują przy ul. Szczecińskiej od lat. Mieszkańcy zaniepokoili się pomysłem uruchomienia punktu, w którym bioodpady miałyby być przetwarzane na paliwo dla biogazowni. W ciągu kilku dni pod protestem podpisało się ponad 2 tys. mieszkańców okolicznych osiedli.
 “Mówimy o dwóch sprawach. To jest oczywiście odór, który jest uciążliwy, ale to są też odpady, które są rozwiewane wokół i to po prostu wygląda fatalnie. Trzecia rzecz, to jest to, co się dzieje z wodami z tego terenu” – powiedział podczas wtorkowej konferencji Robert Suligowski, przewodniczący rady osiedla Leśnica.

 

Ponad 2 tys. wniosków i uwag

“Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy!
Państwa odzew i zaangażowanie w protest przeciwko kolejnej na ulicy Szczecińskiej inwestycji przetwarzania odpadów jest godzien podziwu. W ciągi kilku dni zebraliśmy wspólnie z Rada Osiedla Żerniki Rada Osiedla Kuźniki Wrocław Rada Osiedla Maślice Rada Osiedla Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn. dokładnie 2035 wniosków i uwag w formie papierowej i ponad setkę zgłoszeń elektronicznych. Dziś przed południem, działając wspólnie jako radni osiedlowi, złożyliśmy papierowe wnioski i uwagi wyrażające Wasze obawy i sprzeciw przeciw kolejnej przetwórni śmieci w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. WASZ SPRZECIW MA SENS. Z dumą zawiadamiamy, dziś (13.02.2024 r.) po południu od inwestora pismo skierowane do Rad Osiedli i Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk o zawieszenie postępowania, z pełną gotowością do wycofania się z inwestycji.
Chcemy podkreślić, że jako radni mamy świadomość, że rosnąca aglomeracja miejska Wrocławia musi poszukiwać nowoczesnych i ekologicznych form wtórnego przetwarzania odpadów. Jednakże musi się to odbywać w sposób zrównoważony, uporządkowany i co najważniejsze cywilizowany, czego ulica Szczecińska jest kompletnym zaprzeczeniem.
 
Niedawno zrobione zdjęcia pokazują, że katastrofalny pożar nielegalnego składowiska odpadów w 2018 roku, za który ostatecznie nikt nie poniósł odpowiedzialności nikogo niczego nie nauczył. Zamieszczone pod postem zdjęcia to hańba i wstyd dla nas wszystkich.
 
Dlatego nie kończymy. Jako Porozumienie Wrocław Zachód działamy dalej. Szczecińska musi się zmienić – koniec trucia, koniec bałaganu, cięcia kosztów i śmiecenia po wszystkim.
  • Posprzątamy zanieczyszczony odpadami ze Szczecińskiej Lasek Kuźnicki.
     
  • Posprzątamy też Szczecińską – chcemy, aby odpowiednie organy sprawdziły, czy prowadzona tam działalność w zakresie odpadów zgodna jest z wcześniejszymi zapewnieniami i decyzjami środowiskowymi.
  • Chcemy rzetelnej debety i uchwalenia rozsądnego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Szczecińskiej, który albo wykluczy przetwarzanie odpadów albo zagwarantuje, że działalność ta zacznie być prowadzona w sposób cywilizowany i przestanie rujnować środowisko wokół.
  • Chcemy usłyszeć od władz Wrocławia a także wszystkich kandydatów w wyborach samorządowych jaka jest strategia gospodarki odpadami na następne 10 lat. Chcemy wiedzieć jak miasto nadzoruje przetwarzanie odpadów, gdzie planowane są kolejne inwestycje.”
 
 
 

Czy Wrocław ma strategię?

Suligowski to nie tylko osiedlowy radny, ale także polityk partii Zieloni, kandydat tego ugrupowania na prezydenta Wrocławia. Wraz z nim w konferencji wziął udział m.in. Sławomir Czerwiński z zarządu osiedla Maślice, który przekonywał, że “gmina Wrocław nie ma strategii gospodarowania odpadami”.

“Taka działalność, jaka ma być zlokalizowana na ul. Szczecińskiej, jest potrzebna w gminie Wrocław, jest potrzebna w aglomeracji, ale ul. Szczecińska nie jest dobrą lokalizacją ze względów przyrodniczych i ze względu na kwestie mieszkaniowe” – powiedział Czerwiński.

Miasto uspokaja

Miasto uspokaja, że jak na razie inwestycja nie będzie realizowana. Michał Guz z biura prasowego przekazał PAP, że “Firma Dansk Teknologi sp. z o.o., która starała się o wydanie decyzji środowiskowej na punkt produkcji substratu organicznego w rejonie ul. Szczecińskiej na Żernikach, złożyła dziś wniosek o zawieszenie postępowania”.

“Inwestor chce wykorzystać ten czas na wyjaśnienie mieszkańcom ich wątpliwości wokół tej inwestycji. Dansk Teknologi proponuje sfinansowanie wyjazdu przedstawicieli mieszkańców do Danii, gdzie chce im pokazać analogiczne instalacje” – przekazał PAP Michał Guz.

Miasto wciąż pracuje nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Szczecińskiej. W najbliższych miesiącach będzie on wyłożony do publicznego wglądu, a to oznacza, że mieszkańcy będą mogli składać swoje uwagi.

fot.: https://www.facebook.com/radaosiedlalesnicawroc

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024