Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wrocław podsumowuje 2021 rok

Wrocław podsumowuje 2021 rok
jw
03.01.2022, o godz. 8:57
czas czytania: około 7 minut
0

Rok 2021 we Wrocławiu minął pod znakiem ważnych inwestycji i nowych wyzwań, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta. Wpłynęły one m.in. na poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, a tym samym na jakość życia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Ok. 4 tysiące wymienionych kopciuchów, setki tysięcy nowych krzewów i pnączy, prawie 1400 dodatkowych miejsc w przedszkolach, wreszcie 246 mln zł przeznaczonych na infrastrukturę drogową, czy 80 mln zł na TORYwolucję  – to tylko niektóre z działań zrealizowanych w ostatnich 12 miesiącach we Wrocławiu.

Wrocław mimo pandemii nie zwalnia tempa

– Mijający rok nie był rokiem łatwym dla polskich miast, dlatego cieszę się, że we Wrocławiu udało się zrealizować i rozpocząć tak wiele ważnych dla mieszkańców projektów –  mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Mam na myśli zarówno te duże inwestycje na wrocławskich drogach, jak i te mniejsze remonty, m.in. podwórek czy kamienic, które dla mieszkańców mają ogromne znaczenie. Niezmiernie cieszy nas też fakt, że w 2021 r. zanotowaliśmy rekordowe zainteresowanie wymianą kopciuchów w ramach programu Zmień Piec – dodaje.

Miasto bez smogu

Rok 2021 był także rekordowy, jeśli chodzi o liczbę komunalnych kamienic podłączonych do sieci – to ponad 100 budynków. W ramach programu KAWKA Plus mieszkańcy złożyli ok. 2,8 tys. wniosków o wymianę kopciuchów, w sumie zlikwidowano ich ok. 4 tys.

– Mówimy o stuprocentowym wzroście realizowanych wniosków w stosunku do ubiegłego roku. Mieszkańcy coraz chętniej wymieniają piece, na co wpływ mają zarówno „uciekający” czas najwyższych dopłat, ale również dobry przykład i wzorce sąsiadów, znajomych czy członków rodzin. Poza tym takie zainteresowanie programem świadczy o tym, że spełnia on oczekiwania naszych mieszkańców – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia.

Przypomnijmy, do końca 2024 r. z wrocławskich mieszkań powinny zniknąć wszystkie kopciuchy.

Za te działania Wrocław został wyróżniony, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie Polityka Insight, Ranking Elektromobilnych Miast,  w kategorii Czyste Powietrze. Doceniona została kampania Zmień Piec oraz ogromne wydatki na likwidację nieekologicznych źródeł ogrzewania i edukację mieszkańców.

Zielony Wrocław

Działania proekologiczne to nie tylko dbanie o czyste powietrze, ale także o zieleń. Przykładowo, w ostatnim roku w mieście pojawiło się 9 ha nowych terenów zielonych, co można porównać do powierzchni wrocławskiego parku Tarnogajskiego. Zasadzono też 140 tys. nowych krzewów i pnączy oraz ponad 4 tys. drzew.  Pojawiło się także 37 nowych placów zabaw, siłowni plenerowych czy boisk, z których chętnie korzystają wrocławianie.

– Tworzymy kolejne, zielone miejsca na mapie Wrocławia. Tylko w tym roku oddaliśmy do użytku 15 nowych parków oraz zieleńców. Dodatkowo, podjęliśmy decyzję o planistycznym zabezpieczeniu kolejnych terenów zieleni o łącznej powierzchni ponad 22 hektarów. To odpowiedź na jedno z największych wyzwań przed którym stoi nie tylko Wrocław, ale wszystkie duże miasta – minimalizowanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Wrocławskie podwórka i kamienice

W 2021 r. zrealizowano także wiele zadań i inwestycji w ramach modernizacji zasobu komunalnego. Dzięki temu wrocławskie podwórka i kamienice zmieniły się nie do poznania.  Podczas remontów nie zabrakło też ciekawych odkryć, o czym świadczyć mogą m.in. pochodzące z XIX i XX w. polichromie w gminnym budynku przy ul. Prądzyńskiego 30. Teraz te unikatowe i odrestaurowane dekoracje zdobią wnętrze kamienicy, stanowiąc jej unikatową wizytówkę.

–  Rozpoczęliśmy realizację Programu Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024. W sumie 35 podwórek zyska nową jakość i nowe funkcje, na czym nam bardzo zależało. Tylko w bezpośrednim sąsiedztwie tych podwórek mieszka ok. 24 tysięcy osób – mówi  Rafał Guzowski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

W sumie na remonty podwórek w latach 2021-2024 miasto przeznaczy 60 mln zł.

Komunikacja zbiorowa i transport

Wrocław cały czas dąży, by komunikacja zbiorowa była dla mieszkańców oraz osób odwiedzających miasto najatrakcyjniejszym środkiem transportu.  Realną alternatywą dla samochodów. Stąd rekordowa liczba inwestycji drogowych, nakładów na modernizację infrastruktury tramwajowej czy odnawianie taboru MPK.

Największa część modernizacji infrastruktury tramwajowej  to trwająca  od dwóch lat TORYwolucja. W 2020 r. zrealizowano 10 zadań, w 2021 r. to już 20 ukończonych projektów.

– Jesteśmy świadkami największych od dekad inwestycji zmierzających do przywrócenia infrastruktury tramwajowej do dobrego stanu. MPK Wrocław rocznie przeznacza 80 mln zł na remonty. Gigantyczny plan inwestycyjny nazwaliśmy TORYwolucją, bo zachodzące zmiany są rzeczywiście imponujące, dotychczas niespotykane – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Co więcej, zeszłoroczne inwestycje to także wymiana zwrotnic. W ramach programu Zwrotnica Plus oraz bieżących inwestycji udało nam się wymienić aż 70 takich elementów infrastruktury torowej. Nowe podgrzewane zwrotnice mają zapewnić poprawę bezpieczeństwa oraz komfort podróży.

Ubiegłoroczne inwestycje MPK Wrocław to także tabor: dostawa pierwszych z 46 Moderusów Gamma 2, podpisanie umowy z PESĄ Bydgoszcz na dostawę nawet 40 nowoczesnych tramwajów, czy ogłoszenie przetargu na dostawę 11 autobusów elektrycznych. Kapitalny remont przeszło już 29 tramwajów , a dzięki pozyskaniu 200 nowych autobusów mamy jedną z najmłodszych flot autobusowych w Polsce.

– Nie zapominajmy też, że nowe torowiska i część wyremontowanych powstaje za sprawą Wrocławskich Inwestycji. Mowa tu m.in. o TAT, tramwaju na Popowice czy remoncie torowiska na ul. Krakowskiej – podkreśla Elżbieta Urbanek,  dyrektor Departament Infrastruktury i Transportu UM Wrocławia. – Poza tym w mieście przybyło 11 km przebudowanych i wyremontowanych dróg, prawie tyle samo nowych chodników. Udostępniono też ponad 30 km nowych tras rowerzystom. 2 miliony wypożyczeń Wrocławskiego Roweru Miejskiego dowodzą słuszności tych inwestycji.  – dodaje.

Mądry Wrocław

W minionym roku na oświatę wydano blisko 1,8 mld zł. Otwarto m.in. 10 nowych, publicznych przedszkoli – co oznacza, że w ostatnich 12 miesiącach w mieście przybyło blisko 1400 nowych miejsc dla najmłodszych. To był też rok, w którym zakończono rozbudowę ZSP nr 5 przy ul. Osobowickiej (22 mln zł) oraz SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej (15 mln zł). Oddane zostało także do użytku nowoczesne przedszkole dla 200 dzieci przy ul. Dębickiej (9 mln zł). Poza tym, wiele oświatowych inwestycji rozpoczętych w 2021 r. będzie kontynuowanych w kolejnych miesiącach.

– Wydatki na oświatę stanowią lwią część budżetu Wrocławia. To ważne inwestycje, które z pewnością w przyszłości zaprocentują – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia.  – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców w 2021 r. znacząco zwiększaliśmy liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach, a także wyremontowaliśmy i rozbudowaliśmy już istniejące placówki, by zapewnić młodym wrocławianom jak najlepsze warunki do nauki. Pod tym względem rok 2021 był wyjątkowo owocny i pracowity – dodaje.

Współpraca z mieszkańcami

Rok 2021 to także dalszy rozwój programu „Nasz Wrocław”. Uczestnicząc w nim mieszkańcy zaoszczędzili już 3 mln zł, korzystając z darmowych wejść do miejskich obiektów. Wrocław rozwija też programy partycypacyjne. W ramach Mikrograntów zrealizowano  115 projektów oraz przeprowadzono 29 konsultacji społecznych z mieszkańcami , którzy podczas spotkań oraz za pośrednictwem ankiet wypowiadali się na temat wrocławskich działań i inwestycji.

–  Rok 2021 to kolejny rok dialogu z mieszkańcami, prowadzonego w sytuacji zagrożenia  pandemicznego. Jednak nadal organizujemy spotkania i spacery konsultacyjne. Staramy się utrzymywać realny i bezpośredni kontakt z mieszkańcami, dyskutując o ważnych dla nich tematach – zauważa Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu UM Wrocławia. – Mijający rok to też wiele okazji do spotkań i debat z udziałem wrocławskich NGOsów. W tym zrealizowany kolejny kongres NGO – dodaje.

Nie zapomnijmy też, że mijający rok to rok walki z COVID-19. W ciągu ostatnich 12 miesięcy miasto na walkę z pandemią wydało ok. 26 mln zł. Pieniądze te wsparły m.in. szpitale, placówki oświatowe, straż pożarną i miejską oraz mieszkańców miasta.

Wrocław znalazł się wśród najlepiej zaszczepionych gmin w Polsce. Obecnie w pełni  zaszczepionych jest 70% mieszkańców miasta.

Przykładowo, tylko w SZCZEPCIObusie przeprowadzono ponad 13,5 tys. szczepień przeciw COVID-19, natomiast na Tarczyński Arenie  130 tys. szczepień.

To już za nami, a przed nami kolejny rok wyzwań i rekordowych inwestycji w mieście.

–  Ostatnie dwa lata pokazały nam, w jak nieprzewidywalnych czasach żyjemy i jak niewiele stabilnych elementów pozostało wokół nas. W 2022 r., zgodnie z planem, będziemy jednak realizowali wszystkie zapowiedziane i rozpoczęte już prace, m.in. trasę autobusowo-tramwajową na Nowy Dwór, tramwaj na Popowice, Aleję Wielkiej Wyspy czy budowę drugiego etapu obwodnicy Leśnicy – zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024